Αποκλείστηκε και η Βέκιτς – VIDEO

Μετά τη Μαρία Σάκκαρη και η Ντόνα Βέκιτς αποχαιρέτησε το φετινό WTA Elite Trophy, μετά την δεύτερη διαδοχική της ήττα στη διοργάνωση…

Η Κροάτισσασ τενίστρια ακολούθησε το δρόμο της κολλητής της και τέθηκε νοκ-άουτ από το δυνατό τουρνουά της Ζουχάι, στην Κίνα.

Μετά την ήττα από την Κίκι Μπέρτενς την Τρίτη, η Βέκιτς δεν κέρδισε ούτε σετ από την Νταγιάνα Γιαστρέμσκα την Τετάρτη και με ήττα 7-6(6), 6-2 από τη νεαρή Ουκρανή,

είπε αντίο στη φετινή σεζόν.

Μετά από 1 ώρα και 37 λεπτά αγώνα, η Γιαστρέμσκα κατέκτησε την παρθενική της νίκη στο τουρνουά και θα διεκδικήσει κόντρα στη Μπέρτενς, ένα εισιτήριο για την ημιτελική φάση.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Σοφία Κενίν κέρδισε τον Αμερικανικό “εμφύλιο” με την Άλισον Ρίσκε και επικρατώντας με 6-4, 6-4, έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στην τελική “4αδα” του Elite Trophy.

Την Πέμπτη, θα ριχτούν στη μάχη και οι δυο τενίστριες που δεν έχουν παίξει ακόμη στη Ζουχάι. Ο λόγος για τις Καρολίνα Μούχοβα και Πέτρα Μάρτιτς, που δεν έχουν ακόμη κάνει το ντεμπούτο τους στο Elite Trophy.

@SofiaKenin claims victory in two sets against Riske, 6-4, 6-4, at the @WTAEliteTrophy pic.twitter.com/3tgdswcHrd