Ακαπούλκο: Με ανατροπή στον τελικό ο “δαίμονας” (vids)

11:18 4/3/2023 - Πηγή: Tennis24

Μετά τη σπουδαία νίκη του Τόμι Πολ επί του Φριτς στον πρώτο ημιτελικό που ήταν και το μεγαλύτερο, σε διάρκεια, παιχνίδι στην ιστορία του Abierto Mexicano, ο Άλεξ ντε Μινόρ σφράγισε τον τελικό με τον Αμερικανό, σημειώνοντας μεγάλη ανατροπή επί του Χόλγκερ Ρούνε.

Ο 24χρονος από το Σίδνεϊ, Νο8 του ταμπλό και Νο22 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε 3-6, 7-5, 6-3 του 19χρονου Δανού σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε στις 03:00 τα ξημερώματα (ώρα Μεξικό).

Demon prevails @alexdeminaur outlasts Holger Rune to reach his 11th ATP

final, 3-6 7-5 6-2. @AbiertoTelcel #AMT2023 pic.twitter.com/OpkFlLyriq

Tennis TV (@TennisTV) March 4, 2023

Παρά το εξαιρετικό του ξεκίνημα στο ματς, ο Ρούνε έδειξε και πάλι σημάδια κόπωσης στο τελευταίο σετ γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ντε Μινόρ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή του μετά από 2 ώρες και 50 λεπτά αγώνα.

“Αισθάνομαι υπέροχα. Πραγματικά νιώθω ότι το άξιζα. Έμεινα όρθιος, ήταν δύσκολο. Έπρεπε να μείνω κοντά του. Δεν είναι εύκολο γιατί είναι εκπληκτικός παίκτης. Με έβγαζε εκτος γηπέδου και δεν μπορούσα να κάνω πολλά. Κατάφερα να σώσω μερικά κρίσιμα break points και να δώσω στον εαυτό μου την ευκαιρία να διεκδικήσω τη νίκη” είπε ο Ντε Μινόρ αμέσως μετά.

Έτσι, ο Αυστραλός προκρίθηκε στον 12ο τελικό της καριέρας του όπου θα διεκδικήσει τον 7ο τίτλο του (6-5) και πιο σημαντικό αφού οι έξι προηγούμενοι είναι σε ATP 250.

A from Rune. @holgerrune2003 #AMT2023 pic.twitter.com/zjCofofKt4

ABIERTO MEXICANO SINGLES DRAW| DOUBLES DRAW| OOP (-8h)

The post Ακαπούλκο: Με ανατροπή στον τελικό ο “δαίμονας” (vids) appeared first on Tennis24.