US Open: Σάλσμπουρι και Ραμ πρωταθλητές στο διπλό

Τζο Σάλσμπουρι και Ρατζίβ Ραμ κατέκτησαν τον τίτλο στο ταμπλό του διπλού, στο φετινό Αμερικανικό Όπεν.

Μετά τον θρίαμβό τους στη Μελβούρνη πριν λίγους μήνες, το δίδυμο Σάλσμπουρι/Ραμ έφτασε στο 2ο Grand Slam τρόπαιό του μέσα στο 2021, με νίκη στον τελικό επί των Τζέιμι Μάρεϊ και Μπρούνο Σοάρες.

Αν και απώλεσε το 1ο set, το Νο4 δίδυμο του ταμπλό, κατάφερε να επιστρέψει και με σκορ 3-6, 6-2,

6-2, έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου.

Ακόμη μια εξαιρετική πορεία για τους Σάλσμπουρι και Ραμ, που φέτος έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά του Wimbledon, ενώ κατέκτησαν Αυστραλιανό και Αμερικανικό Όπεν. Μόνο στο Roland Garros δεν κατάφεραν να προχωρήσουν μέχρι τέλους (αποκλείστηκαν στον 2ο γύρο).

Στον τελικό της Νέας Υόρκης, κατέκτησαν 50/72 πόντους on serve και δέχθηκαν μόλις δυο breaks, και τα δυο στο εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα, φτάνοντας έτσι στη νίκη επί των Μάρεϊ/Σοάρες, οι οποίοι αν και έκαναν μόλις… τέσσερα αβίαστα λάθη, δεν μπόρεσαν να φύγουν νικητές από το court.

US OPEN MEN’S DOUBLES DRAW l OOP (-7h)

Δημήτρης Χαλιάπας

The post US Open: Σάλσμπουρι και Ραμ πρωταθλητές στο διπλό appeared first on Tennis24.