Indian Wells: Για 1η φορά στον 4ο γύρο ο Μπερετίνι (vids)

Ο Ματέο Μπερετίνι επικράτησε με straight sets του Νοτιοαφρικανού, Τζορτζ Λόιντ Χάρις (Νο32) και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Indian Wells Masters, για παρθενική φορά στην καριέρα του.

Ο Ιταλός, Νο6 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, χρειάστηκε μια ώρα και 34 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Χάρις, επικρατώντας με 6-4, 7-5. Στους “16” καλύτερους της Καλιφόρνια, ο Μπερετίνι θα συναντήσει τον Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.

Refuse to Lose @MattBerrettini reaches R4 in Indian Wells for the first time,

saving 3 set points on his way to defeat Harris 6-4 7-5! pic.twitter.com/l8JkWRV6bB

Tennis TV (@TennisTV) March 15, 2022

Αν και στην πρεμιέρα του στο τουρνουά, κόντρα στον Χόλγκερ Ρουν, ο Ιταλός έχασε set, απέναντι στον Χάρις εμφανίστηκε καλύτερος, δεν είχε όρεξη για… χασομέρια και εκμεταλλευόμενος το εξαιρετικό 1ο σερβίς του, έφτασε στη νίκη.

Με 45/62 κερδισμένους πόντους πίσω από το σερβίς του ολοκλήρωσε το ματς ο 25χρονος, που δέχθηκε ένα break στο 2ο set και έφτασε να χάνει μέχρι και με 2-5, σώζοντας τρία set points του αντιπάλου του, πριν “σφραγίσει” τη νίκη στα δυο sets, χάρις σε πέντε συνεχόμενα κερδισμένα games!

Ο Κετσμάνοβιτς από την πλευρά του, συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του και την Τρίτη κέρδισε τον Μπότικ Φαν Ντε Ζάντσουλπ με 7-6(3), 7-5, μετά από μια ώρα και 41 λεπτά αγώνα.

Ο Σέρβος, Νο61 τενίστας στον κόσμο, μετράει φέτος 14 νίκες σε σύνολο 19 αγώνων και διανύει τρομερή αγωνιστική περίοδο.

Well suited in the desert

A first-time quarter-finalist here in 2019, @MioKecmanovic powers into R4 with a 7-6 7-5 win over Van de Zandschulp!#IndianWells pic.twitter.com/D7zujUD289

BNP PARIBAS OPEN DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (-10h)

The post Indian Wells: Για 1η φορά στον 4ο γύρο ο Μπερετίνι (vids) appeared first on Tennis24.