ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Απόδραση από την Ρόδο

Ο Πανιώνιος "ίδρωσε" στο Βενετόκλειο, αλλά μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από την Ρόδο, καθώς επικράτησε του μαχητικού Κολοσσού με 65-70 για την 17η αγωνιστική.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε κεφάλι στο σκορ με 4-0 στο 2'. Ο Πανιώνιος μείωσε σε 8-7 τρία λεπτά αργότερα αλλά οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-17.

Στην

δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος ανέβασε "στροφές" και στο 14' πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-26. Ο Κολοσσός παρέμενε κοντά στο σκορ αλλά οι "κυανέρυθροι" ήταν πιο δυναμικοί στο παρκέ και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκαν με 32-37.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος δεν μείωσε τον ρυθμό του, τον ανέβασε όμως ο Κολοσσός και παρά το γεγονός πως στο 23' βρέθηκε πίσω στο σκορ με 34-42, κατάφερε στο 28' να μειώσει σε 46-48, ενώ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντουμπέ πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-51 στο 29'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε "ντέρμπι". Ο Πανιώνιος με τρίποντο του Μπατή πέρασε ξανά σε θέση οδηγού (55-56) στο 33' ενώ στο 35' έφτασε και στο +5 (55-60). Οι γηπεδούχοι όμως μείωσαν εκ νέου σε 58-60 στο 36' και ισοφάρισαν σε 60-60 στο 38'. Στο 39' ο Πανιώνιος προηγούνταν μόλις με 1 πόντο διαφορά (65-66). Στα 7" για την λήξη ο Μπόγρης έκοψε με εντυπωσιακή τάπα τον Χάτεν, ο Πανιώνιος έκανε το 65-68 με κάρφωμα του Πέιν και εκμεταλλευόμενος την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Καλαμπόκης, που αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ, έκανε το 65-70 και απέδρασε με τη νίκη από την Ρόδο.

Δεκάλεπτα: 18-17, 32-37, 52-51, 65-70

Κολοσσός Ρ. (Φραγκιάς): Γεωργαλής 3 (1), Κουμπούρας 2, Χάτεν 17, Καλαϊτζής 7 (1), Καλαμπόκης 10, Ντέντι 8, Νάντζφεϊ, Λάνγκφορντ 13, Ντουμπέ, Όσπι 3

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 9, Πέιν 2, Αθηναίου, Μίλμπορν 18, Αθανασούλας, Μπατής 6 (2), Γιάνκοβιτς 11 (3), Καββαδάς 4, Παππάς 14 (1), Αγραβάνης 2, Μπούκερ 4.