ΝΟΤΟΣ | 1ος: "Αγκαλιά" με την άνοδο ο Πόλις, το Αγρίνιο "λύγισε" τη Νίκη

Ο Πόλις Καλλιθέας ξεπέρασε το εμπόδιο του Γαλατσίου, μιας και στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής επικράτησε με 72-78 και πλέον η ομάδα του Γιώργου Σίμου έχει "αγκαλιάσει" την απευθείας άνοδό της στην Β' Εθνική και την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Εθνικός παρέμεινε στην δεύτερη θέση καθώς επικράτησε της Καλαμάτας με 69-55, ενώ το Αγρίνιο νίκησε στην παράταση τη Νίκη Αμαρουσίου με 91-88 (κ.α. 80-80).

Ο Πόλις Καλλιθέας δύο στροφές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος βρίσκεται μια ανάσα από την άνοδό του στην Β’ Εθνική, μιας και η ομάδα του Γιώργου Σίμου πήρε νίκη ανόδου μέσα στην

έδρα του Γαλατσίου με 72-78. Ο Εθνικός κατέκτησε τη νίκη απέναντι στην Καλαμάτα 1980 και σε συνδυασμό με το "δώρο" του Αγρινίου και τη νίκη του κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου, είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου. Ο Εθνικός αποσπάστηκε με δύο βαθμούς από τη Νίκη Αμαρουσίου.

Το Αγρίνιο έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς το οποίο κρίθηκε στην παράταση έκαμψε την αντίσταση της Νίκης Αμαρουσίου με 91-88 (κ.α.80-80). Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου λίγο έλειψε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά ο Κεραυνός είχε αντίθετη άποψη και η ομάδα του Αιγίου επικράτησε στην δεύτερη παράταση με 83-85.

Σπουδαίο διπλό πήρε το Χαλάνδρι το οποίο στην παράταση νίκησε την Ζάκυνθο. Η Ζάκυνθος ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο του ματς κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στο 20ο λεπτό ήταν μπροστά με 42-37. Η ομάδα του Αργύρη Καρούτζου όμως ανέβασε την απόδοσή της και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο το Χαλάνδρι είχε επιμέρους σκορ 5-17, έφτασε στη νίκη με 67-79 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Η Ζάκυνθος δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή της μαθηματικά και στα δύο εναπομείναντα ματς απέναντι σε Νίκη Αμαρουσίου και Κρανίδι χρειάζεται μία νίκη για να τα καταφέρει.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:

Εθνικός – Καλαμάτα 1980 69-55

Γαλάτσι – Πόλις Καλλιθέας 72-78

Ποσειδώνας Λουτρακίου – Κεραυνός Αιγίου 83-85 (κ.α. 65-65, α' παρ. 76-76)

Ζάκυνθος – Χαλάνδρι 67-79 (κ.α. 62-62)

Αγρίνιο – Νίκη Αμαρουσίου 91-88 (στην παράταση)

Ολυμπιονίκης – Κρανίδι 55-64

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 69-55

Δεκάλεπτα: 14-16, 31-33, 54-46, 69-55

Διαιτητές: Γιαννακουδάκης, Βαλούρδος

Εθνικός (Σορώτος): Τραφαλής 8, Φιλίππου 8(2), Δρακόπουλος 10(2), Παπαδημητρίου 2, Γιανναλέτσος 16, Φωτόπουλος 11, Κορακίτης 12(2), Τάγαρης 2, Βαμβακάρης, Λιακόπουλος, Καρυπίδης, Φραντζής

Καλαμάτα 1980 (Αβδάλας): Κόνδρας 1, Φωτεινάκης 10(2) Κούτρης, Λυκούδης 7(1),Κάτσαρης 5 (1), Βούλγαρης 6, Παπουτσής, Κοντόπουλος 4(1), Πολιτόπουλος 7(1), Μπάκας 15

ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΧΑΛΑΝΔΡΙ 67-79 (κ.α 62-62)

Δεκάλεπτα: 23-20, 42-37, 49-52, 62-62, 67-79

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Λιότσος

Ζάκυνθος (Θεοδόσης): Κοτσέτας 13 (1 τρ.), Χαλβατζής 9, Ζάγκλας 1, Τζινόπουλος 17 (2 τρ.), Μπονίκος 11 (2 τρ.), Χαϊκάλης 6, Χρύσης 10 (1 τρ.)

Χαλάνδρι (Καρούτζος): Μωραΐτης 1, Μπάρτζος 13 (2 τρ.), Γιαννάκης 15 (3 τρ.), Πετριανίδης 12, Κωνσταντώνης 5 (1 τρ.), Λουγιάκης 8, Ευαγγελίτσης 25

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 91-88 (κ.α. 80-80)

Δεκάλεπτα: 23-19, 45-41, 59-62, 80-80, 91-88

Διαιτητές: Λογοθέτης, Καμήτσος

Αγρίνιο (Διαμαντάκος) : Μπάλλας 4, Σταυρόπουλος 8, Μπαρούχας 13(1), Παπαγεωργιου. Μανδαλάκης 19(1), Γεωργούλας 14(2), Καλαπανίδας 12, Λαμπρόπουλος 21 (3)

Νίκη Αμαρουσίου (Ραχωβίτσας) : Κακαβάς 10(2), Γεωργακόπουλος 7(1), Γαπκιάδης 21(4), Κοντογιάννης 10, Κυπριτζόγλου 16(3), Γιαουρτόγλου 15(1), Γιατράκος, Οτουντζίδης 7, Τσέκενης, Δέλιος 2, Μητρόπουλος

ΓΑΛΑΤΣΙ – ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 72-78

Δεκάλεπτα: 23-16, 40-41, 55-59, 72-78

Διαιτητές: Πόντας, Διμπινούδης

Γαλάτσι (Κουμαράς): Στέφανης 14, Χαρακτινός 5(1), Κανελλόπουλος, Μπαλαμπάνης 12(1), Σιδερης, Σπηλιόπουλος 8, Πρίτσος 16(1), Τσούπρος, Βαφιάς 3(1), Παπαγεωργόπουλος 8, Λοίζος 4. Λαδικός 2

Πόλις Καλλιθέας (Σίμος): Μπογδανίδης, Αργυρόπουλος 3(1), Παντελιάδης 17(2), Καραλής 10(2), Βελιζιώτης 6, Κασπαριάν 22, Καρυδάκος, Βαμβακάς, Μακρόπουλος 20(1), Λάμπος

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 83-85 (κ.α. 65-65, α’ παρ. 76-76)

Δεκάλεπτα: 18-13, 26-32, 38-47, 65-65, 76-76, 83-85

Διαιτητές: Κονταράτος, Λεβεντέλλης

Ποσειδώνας Λουτρακίου (Ρουστένης) : Κηρύκος 14 (2), Κακαβάς 35 (6), Σωτηρίου ,2 Κοντόπουλος 3 (1), Δανβουνέλης, Φωτητζόγλου 4 (1), Σκούρας, Καρακατσάνης 2, Σακελλάρης 7, Πανούσης 15 (1)

Κεραυνός Αιγίου (Δεράος): Κεφαλάς 33 (3), Ζεγκίνογλου 14, Μοσχοβάκης 16 (2), Δαουλάρης 14 (2), Τσόκας 2, Τσατσαρώνης 3, Κορακιανίτης 3 (1), Τσενεμπής