ΑΡΗΣ | Με οδηγό τον Πάσαλιτς

Με τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς (20π.) να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του, ο Αρης κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Απόλλωνα Πάτρας, καθώς επικράτησε με 68-64 για την 19η αγωνιστική.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Αλεξάνδρειο, με τους Αρη και Απόλλωνα να ξεκινούν εξίσου δυνατά το ματς και έτσι το σκορ της περιόδου ήταν 17-16 υπέρ των γηπεδούχων. Μέχρι το 14ο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά από εκεί και έπειτα ο Απόλλωνας άνοιξε την άμυνα του Αρη και κατάφερε να κλείσει

το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (29-34).

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκαν τους επιθετικούς διαδρόμους και στο 30ο λεπτό είχαν ισοφαρίσει το σκορ σε 48-48. Ο Αρης εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Απόλλωνα στην τελευταία περίοδο, έτρεξε ένα σερί 10-0 και έτσι στο 35ο λεπτό ήταν μπροστά με 58-48. Μέσα σε ένα λεπτό ήταν η σειρά του Απόλλωνα να τρέξει σερί 0-7 και να μειώσει στο 34ο με 58-55. Ο Αρης κατάφερε 45 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος να είναι μπροστά με 68-61. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μείωσαν την ψαλίδα, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 68-64.

Δεκάλεπτα: 17-16, 29-34, 48-48, 68-64

Αρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 20 (4), Χαντ 6, Πελεκάνος 7, Τσιάρας 6, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου 6, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 9, Μούρτος, Βεργίνης 4, Βεζένκοφ 4

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 18(2), Αργυρόπουλος 2, Γκραντ 8, Λιανός 7, Ερτσενγκ, Πέτροβιτς 14(4), Κλάιμπερ 9(3), Μολφέτας, Τέρνερ 2, Κρόλο 4