Νίκη - χρυσάφι για Ηλυσιακό, 66-63 τον Πανελευσινιακό

18:51 2/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Α1, πέτυχε ο Ηλυσιακός, επικρατώντας με 66-63 του Πανελευσινιακού στα Ιλίσια, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Ηρωας της τελευταίας στιγμής για τους νικητές ο Δορκοφίκης.Στόγκλιν (16 π.) και Αναγκόνιε (15 π.) οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ζευγώλη, ενώ για το συγκρότημα του Σκαραφίγκα πάλεψαν οι Γκίμπσον (10 π.) και Ν. Παπανικολάου (10 π.).Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 5' είχαν πάρει προβάδισμα εννέα πόντων (12-3). Ο Πανελευσινιακός
αντέδρασε στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και μείωσε σε 12-16 στο 10'.Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους, ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα. Στο 15', η ομάδα του Ζευγώλη προηγήθηκε με 22-16, αλλά το συγκρότημα του Σκαραφίγκα κατάφερε στο 18' να ισοφαρίσει σε 23-23. Στα λεπτά που απέμεναν για το τέλος του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ηλυσιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +2 (29-27).Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανελευσινιακός παρουσιάστηκε καλύτερος και με τους Παπανικολάου και Γκίμπσον να αναλαμβάνουν δράση, κατάφερε στο 24' να πάρει κεφάλι στο σκορ, με 37-31. Ο Ηλυσιακός πέρασε ξανά μπροστά, με 43-39 στο 27', για να λήξει η τρίτη περίοδος στο 45-46 υπέρ του Πανελευσινιακού.Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο 37', ο Πανελευσιανός προηγούνταν με 58-59, αλλά με τρίποντο ο Στόγκλιν έκανε το 61-59 στο 38'. Ενα λεπτό πριν από την λήξη οι ομάδες ήταν ξανά ισόπαλες με 63-63. Ο Δορκοφίκης, 30" για το τέλος, έκανε το 66-63 με τρίποντο, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Παπανικολάου αστόχησε στην τελευταία επίθεση για τους φιλοξενούμενους.Τα δεκάλεπτα: 16-12, 13-15, 16-19, 21-17.