ΠΑΟΚ | Ορθιος στην Ρόδο

Ο ΠΑΟΚ παρότι για 30 λεπτά κυνηγούσε στο σκορ τον Κολοσσό, κατάφερε μετά από ένα συγκλονιστικό ματς να φύγει νικητής από την Ρόδο με 65-70 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς ο Κολοσσός, κάτι που φάνηκε και από την διακύμανση του σκορ, με τους Ροδίτες να προηγούνται με 10-2 στο τρίτο λεπτό. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά διατήρησε το προβάδισμά της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά έξι πόντων (20-14) από τον ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους στην δεύτερη περίοδο, αλλά ο Κολοσσός ήταν εκείνος που πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του στο 34-29.

Ο Κολοσσός εξακολούθησε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και μετά το τέλος της τρίτης περιόδου, παρά την πίεση του ΠΑΟΚ, ο οποίος βρήκε λύσεις από τους Παπαδόπουλο και Χάτσερ. Οι Ροδίτες στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 46-43. Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και το επιμέρους σκορ 1-11 που έτρεξε στην τελευταία περίοδο, έφερε τους φιλοξενούμενους στο 36ο λεπτό να προηγούνται με 47-54.Ο Κολοσσός πίεσε και μείωσε την διαφορά σε 56-60 στο 39ο λεπτό, αλλά ο Γιώργος Δέδας έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ με εύστοχο σουτ τριών πόντων και έκανε το 56-63. Το φινάλε εξακολούθησε να είναι δραματικό μιας και 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Καλαμπόκης μείωσε σε 63-66. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος μιας και έφτασε στην 15η συνολικά και πέμπτη έκτος έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα με 65-70.

Δεκάλεπτα: 20-14, 34-29, 46-43, 65-70

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 3(1), Κουμπούρας 5(1), Χάτεν 16, Καλαϊτζής 10(2), Βουγιούκας 4, Καλαμπόκης 9(1), Νάτζφεϊ, Λάνγκφορντ 13(1), Ντουμπέ, Οσμπι 5

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 15(1), Κασελάκης 6(1), Χαραλαμπίδης 4, Τσαϊρέλης 3, Δέδας 8(2), Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 13, Καλλές 12, Χρυσικόπουλος 3