ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ | "Καθάρισε" με Δορκοφίκη

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, ο Ηλυσιακός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς μετά από ένα παιχνίδι "θρίλερ", επικράτησε του Πανελευσινιακού με 66-63 για την 19η αγωνιστική της Α1, με τον Περικλή Δορκοφίκη να σημειώνει το τρίποντο της νίκης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 5' είχαν πάρει προβάδισμα 9 πόντων (12-3). Ο Πανελευσινιακός άργησε να βρει ρυθμό, όμως στα τελευταία λεπτά αντέδρασε και στο τέλος του δεκαλέπτου μείωσε σε 16-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν "στροφές" όμως ο Ηλύσιακός συνέχισε

να διατηρεί το προβάδισμα. Στο 15' προηγήθηκε με 22-16, αλλά η ομάδα της Ελευσίνας κατάφερε στο 18' να ισοφαρίσει σε 23-23. Στα λεπτά που απέμεναν για το τέλος του ημιχρόνου, οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τον Ηλυσιακό να λάνει το 29-27 στο τέλος της περιόδου.

Στην επανάληψη ο Πανελευσινιακός παρουσιάστηκε καλύτερος και με τους Παπανικολάου και Γκίμπσον να αναλαμβάνουν δράση, κατάφερε στο 24' να πάρει κεφάλι στο σκορ με 31-37. Ο Ηλυσιακός πέρασε όμως ξανά μπροστά με 43-39 στο 27' για να λήξει η τρίτη περίοδος στο 45-46 για τον Πανελευσινιακό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε "θρίλερ". Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο 37' ο Πανελευσιανός προηγούνταν με 58-59 αλλά με τρίποντο ο Στόγκλιν έκανε το 61-59 στο 38'. Ενα λεπτό πριν από την λήξη οι ομάδες ήταν ξανά ισόπαλες με 63-63. Ο Δορκοφίκης, 30" για το τέλος έκανε το 66-63 με τρίποντο, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Παπανικολάου αστόχησε στην τελευταία επίθεση για τους φιλοξενούμενους.

Δεκάλεπτα: 16-12, 29-27, 45-46, 66-63Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής, Αράπης 5(1), Αναγκόνιε 15, Αποστολίδης 8(1), Χατζής 6(1), Σπανός, Δορκοφίκης 3(1), Αντωνάκης, Μόρισον, Γκάρισον 8, Παραγυιός 5, Στόγκλιν 16(2).Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 9(1), Παπανικολόπουλος 8, Παπανικολάου 10(2), Δημάκος 7, Γκίμπσον 10, Μαγκουνής 5(1), Λιακόπουλος 6, Δεληγιάννης, Τσιάκος 3(1), Αβραμίδης, Εζιούκου 5.