ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ | Θετικές εντυπώσεις στο πρώτο φιλικό

Θετικά στοιχεία παρά την ήττα με 70-92 από την Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη, για την ομάδα του Απόλλωνα που άνοιξε την σειρά των φιλικών αγώνων προετοιμασίας.

Στο κλειστό της Πάτρας βρέθηκαν περίπου 600 άτομα που είδαν καλά στοιχεία από τους νεοαποκτηθέντες παίκτες.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι Τούρκοι με πρωταγωνιστή τον Σάμι Μέχια κατάφεραν να προηγηθούν με 22-31. Στην 2η περίοδο οι μελανόλευκοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνα βρήκαν λύσεις επιθετικά και μείωσαν 6 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου σε 31-38 ωστόσο στη συνέχεια το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε και πάλι να ξεφύγει

με 52-35.

Στην επανάληψη ο Απολλωνας μπήκε πολύ δυνατά έκανε μια καλή 3η περίοδο και ήταν πίσω στο σκορ με 54-67.

Στην 4η περίοδο ο Βετούλας χρησιμοποίησε περισσότερο τους νεαρούς και βεβαίως δημιουργήθηκε η διαφορά 22 πόντων και του τελικού 70-92.

Δεκάλεπτα: 22-31, 35-52, 54-67, 70-92.

Απόλλωνας (Βετουλας): Νιφόρας, Αργυρόπουλος 3, Καπερώνης, Νέλσον6, Γουίλσον 16(4) Λιανός 2, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 3 (1), Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Ντάνιελ10, Τρεπάλοβατς 10, Μπόλντς 18(1)

Μπάνβιτ (Ιτούδης): Ρόουλαντ 13 (2), Γκόρντον 2, Ένττζε 6, Ντέιβις, Μεχία 23, Λαντεκίν 5, Οζέρ 8, Ουραμπάτς 6, Τζαντιτιζ, Πρέπελιτς 13, Βεγεζογλου 6, Κουρτογλου 6