Στον τελικό του Coppa Italia η Ιντερ, μετά το 1-1 με τη Ρόμα, 1000άρης ο Ζανέτι

Στον τελικό του Coppa Italia προκρίθηκε για 13η φορά στην ιστορία της η Ιντερ! Οι νερατζούρι έμειναν στο 1-1 με τη Ρόμα, αλλά χάρη στο υπέρ τους 1-0 του πρώτου ημιτελικού εξασφάλισαν το εισιτήριο για το ραντεβού με την Παλέρμο στο Ολίμπικο της Ρώμης στις 29 Μαΐου, όταν και θα διεκδικήσουν το 7ο Κύπελλό τους. Πρόσωπο του αγώνα ο Χαβιέ Ζανέτι, που έφτασε τις 1000 συμμετοχές σε επαγγελματικό επίπεδο! Γνωρίζοντας ότι χρειάζονταν το γκολ
για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες της πρόκρισης, οι ρωμαίοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πίεσαν για το γκολ, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία.Η Ρόμα συνέχιζε να ψάχνει το γκολ και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ετό στο 58ο λεπτό, κλειδώνοντας ουσιαστικά την πρόκριση της Ιντερ.Το μόνο που κατάφεραν οι τζιαλορόσι ήταν να ισοφαρίσουν στο 84` με τον Μποριέλο, αλλά το 1-1 ήταν το τελικό σκορ, στέλνοντας την ομάδα του Μιλάνου στον μεγάλο τελικό, όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο της Κυπελλούχου.Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Ζανέτι τιμήθηκε για την συμπλήρωση των 1000 συμμετοχών ως επαγγελματίας!Αναλυτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών της ημιτελικής φάσης (με έντονα οι ομάδες που προκρίνονται, στην παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):
Τρίτη (10/05)
Παλέρμο - Μίλαν: 2-1 (63` Μιλιάτσιο, 73`πέν. Μπόβο - 90`+4` Ιμπραΐμοβιτς) (2-2)Τετάρτη (11/05)
Ιντερ - Ρόμα: 1-1 (58` Ετο - 84` Μποριέλο) (1-0)