Το παλεύει η Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ παραμείνει στο κυνήγι του τίτλου, καθώς επικράτησε εύκολα με 3-0 της Μπρεστ, και βρίσκεται τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπότο Λιλ τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος. Ομάδα χωρίς αρχή και τέλος η Λιόν, γνώρισε συντριβή από την Οσέρ με 4-0! Στο κυνήγι της Λιλ η Μαρσέιγ Οι «μπρεστουά» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, όμως οι Μασσαλοί ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πετύχουν το γρήγορο γκολ.
Ο Ρεμί με σουτ νίκησε τον Ελανά και πέτυχε το 11ο τέρμα του στο πρωτάθλημα για να δώσει στη Μαρσέιγ το προβάδισμα στο 12'. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά το γκολ, είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 26', όταν ο Μανταντά έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Ρου. Ο φορμαρισμένος Αντρέ Αγιού σκόραρε στο 59', αφού προηγουμένως είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία στο 54', για να «καθαρίσει» το παιχνίδι για τους «Φωκαείς». Ο Γκανέζος επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Ελανά, για να φύγει όλο το άγχος από τον Ντιντιέ Ντεσάμπ, που έβλεπε την ομάδα του να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, όμως το σκορ να έχει. κολλήσει στο 1-0. Ο Γκάμπριελ Χάιντσε διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 81' με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Μαρσέιγ με τη νίκη της διατηρεί τις ελπίδες της για τον τίτλο, καθώς παραμένει τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λιλ τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος. Εφιαλτικό βράδυ για Λιόν! Η Λιόν ήταν μία ομάδα χωρίς αρχή και τέλος στο παιχνίδι με την Οσέρ. Ο Ολάς έσπευσε για ακόμη μία φορά την περασμένη εβδομάδα να τονίσει ότι δε θα υπάρξει αλλαγή προπονητή μέχρι το τέλος της σεζόν, η Λιόν επιβλήθηκε της Μαρσέιγ με 3-2 την περασμένη Κυριακή (08/05) και τρεις ημέρες αργότερα γνώρισε τη συντριβή από τους «οσερουά» με 4-0. Κάκιστη εμφάνιση από τους «λιονέ», που βρέθηκαν στο σκορ στο 20' με τον Ολιές να εκμεταλλεύεται τη λάθος εκτίμηση του Λόβρεν και να κάνει το 2-0, ενώ στο 40' ο Κροάτης αμυντικός αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ωραία κεφαλιά του Τραορέ, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 50'. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χένγκμπαρτ στο 79' για την Οσέρ, που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι Βουργουνδοί έφτασαν τους 45 βαθμούς, που τους εξασφαλίζουν την παραμονή εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ενώ από την άλλη η Λιόν μπορεί να παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, όμως η εικόνα της ήταν ομάδας υπό διάλυση. «Λιονταράκια» για Ευρώπη, το φιλί της ζωής έδωσε ο Ερμάς στην Λανς! Η Σοσό βρίσκεται πολύ κοντά στην επιστροφή της στην Ευρώπη μετά την εύκολη επικράτηση με 3-0 επί της Μονακό, που βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τα «λιονταράκια» έχουν πλέον διαφορά τεσσάρων βαθμών από την 7η Λοριάν και είναι στο χέρι τους να κατακτήσουν την 6η θέση, που οδηγεί στο Europa League. Η Λοριάν γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από την Μονπελιέ με 3-1, ενώ η Ρεν έμεινε στο 1-1 με την Καέν