Στην πρώτη θέση της Serie A η Μίλαν, 3-1 την Κιέβο στο Σαν Σίρο

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Serie A, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο, ανέβηκε η Μίλαν, η οποία, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλεσάντρε Πάτο, πήρε τη νίκη με 3-1 σε βάρος της Κιέβο στο Σαν Σίρο.

Ο βραζιλιάνος ήταν σε μεγάλα κέφια κι έδωσε νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 18ο λεπτό συνδυάστηκε υποδειγματικά με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και νίκησε τον Στέφανο Σορεντίνο, ενώ στο 30` οι δύο παίκτες πρωταγωνίστησαν ξανά, με τον Πάτο να διπλασιάζει

τα προσωπικά του τέρματα κι αυτά της ομάδας του.

Η ομάδα της Βερόνα προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη, οι τερματοφύλακες πρωταγωνίστησαν πραγματοποιώντας σωτήριες επεμβάσεις, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2, χάρη σε... αυτογκόλ του Ιμπραΐμοβιτς στο 70` στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα έπειτα από κόρνερ.

Παρόλα αυτά, η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια και ο Ρομπίνιο, ο οποίος πέρασε αλλαγή στη θέση του Πάτο, διαμόρφωσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό 3-1.