Στην κορυφή της Serie A η Μίλαν, 1-0 την Πάρμα

Με ένα εκπληκτικό γκολ του Αντρέα Πίρλο στο 25ο λεπτό η Μίλαν επικράτησε με 1-0 της Πάρμα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Serie A, με 11 βαθμούς, αλλά και ένα παιχνίδι περισσότερο. Νωρίτερα, με το ίδιο σκορ είχε επικρατήσει της Τσεζένα η Ουντινέζε με τον Μπενάτια να βρίσκει δίχτυα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από τα πρώτα λεπτά οι μιλανέζοι πήραν τα ηνία

του αγώνα στα χέρια τους και με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να βρίσκεται σε πολύ καλή ημέρα δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Μιράντε.

Το γκολ όμως ήρθε από τον Πίρλο στο 25ο λεπτό, όταν με ένα εξαιρετικό σουτ αρκετά μέτρα μακριά από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, με τον γκολκίπερ της Πάρμα να μην μπορεί να τη σταματήσει.

Οι ροσονέρι κυνήγησαν και δεύτερο γκολ στη συνέχεια, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να φανούν απειλητικοί. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευτ