Ηττα με σκορ 70-76 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Ζαλγκίρις παρουσιάζοντας το κακό του πρόσωπο

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ανέτοιμος και γνώρισε την ήττα από την Ζαλγκίρις Κάουνας στο πρώτο φιλικό του στο τουρνουά "Αλεξάντερ Γκομέλσκι", με σκορ 70-76.

Χαρακτηριστικό της κακής εμφάνισης των πρασίνων είναι ότι δεν ξεχώρισε κανείς παίκτης. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αντιμετώπισε καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού προβλήματα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και η πρώτη ήττα ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.

Οι πράσινοι από

την αρχή του παιχνιδιού βρέθηκαν πίσω στο σκορ, καθώς αδυνατούσαν να βρουν εύκολα καλάθια και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 11-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να φτάσουν το ματς σε απόσταση αναπνοής, αλλά και πάλι οι λιθουανοί εκμεταλλευόμενοι την περιφερειακή τους ευστοχία πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός όσο κι αν προσπάθησε με μπροστάρη τον Ντρου Νίκολας, δεν κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά αλλά απεναντίας η διαφορά έφτασε στο τέλος του στους 13 πόντους υπέρ