Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 1-0 της Εσπανιόλ χάρη στο αυτογκόλ του Φορλίν

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Primera Division πανηγύρισε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, 1-0 επί της Εσπανιόλ, χάρη στο αυτογκόλ του Φορλίν στο 85ο λεπτό, και σκαρφάλωσε στην 11η θέση.

Καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι, ενώ είχαν και την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να μετατρέψουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν.

Στο δεύτερο μέρος, η Εσπανιόλ ανέβασε την απόδοσή της και επισκέφθηκε πολλές φορές τα καρέ του Μπράβο, ο οποίος όμως βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, στο 85ο λεπτό ο Σάρπονγκ εκτέλεσε φάουλ, ο Καμενί έδιωξε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Φορλίν στην προσπάθειά του να την απομακρύνει την έστειλε στην εστία της ομάδας του, κάνοντας δώρο στη Σοσιεδάδ του 1-0.

Οι παίκτες του Μαουρίσιο Ποτσετίνο προσπάθησαν να απαντήσουν στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά ο Μπράβο με έγκαιρες επεμβάσεις κράτησε το 1-0