Σπόρτινγκ Χιχόν και Αθλέτικ Μπιλμπάο αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2

Αν και προηγήθηκε με 2-0, η Σπόρτινγκ Χιχόν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Ελ Μολινόν για την 3η αγωνιστική της Primera Division.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τον Ντε Λας Κουέβας, ύστερα από ασίστ του Ιραϊθόθ. Η Μπιλμπάο προσπάθησε να απαντήσει τρία λεπτά αργότερα, αλλά το σουτ του Μαρτίνεθ σταμάτησε στο δοκάρι. Αντιθέτως, η Χιχόν ήταν

αυτή που διπλασίασε τα τέρματά της με τον Σανγκόι στο 21ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 27` ο Γκουρπέτζι μείωσε σε 1-2. Η Μπιλμπάο συνέχισε να πιέζει και μετά την ανάπαυλα της επανάληψης και στο 58ο λεπτό ο Γιορέντε με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση των 90` και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής: Σάββατο (18/09):Εσπανιόλ - Αλμερία: 1-0 (47` Καγιεχόν)Μαγιόρκα - Οσασούνα: 2-0 (25`πέν. Κάστρο, 90` Ντε Γκούζμαν)Σπόρτινγκ Χιχόν - Αθλέ