Με γκολ του Ρομάνο ο Εργοτέλης νίκησε στο Παγκρήτιο 1-0 την Ξάνθη

Με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Λεάλ, που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, ο Εργοτέλης επικράτησε 1-0 της Ξάνθης στο Παγκρήτιο για την 3η αγωνιστική. Ο ουρουγουανός δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Κεχαγιά, ενώ από τα πόδια του ξεκίνησε και το γκολ του Ρομάνο στο 64', πριν την ασίστ του Μπούντιμιρ. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου σημείωσε την δεύτερη διαδοχική της νίκη και πρώτη εντός έδρας, ενώ οι ακρίτες, που δεν μπορούσαν να αντιδράσουν μετά την αποβολή του Μπέρτος στο 65', παραμένουν χωρίς

τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Κακό ημίχρονο, διασώθηκε μόνο ο ΛεάλΧωρίς ρυθμό, με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και ουσιαστικά καμία κλασική ευκαιρία ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Παγκρήτιο. Εργοτέλης και Ξάνθης περιορίστηκαν σ' ένα παιχνίδι κέντρου, με τους γηπεδούχους να έχουν μία ελαφριά, αλλά ανούσια υπεροχή, αλλά το σύνολο του Κεχαγιά να έχει κλείσει όλους τους χώρους.

Ακόμα κι όταν ο Καραγεωργίου, που έκανε συνεχώς παρατηρήσεις στους παίκτες του, άλλαξε το