Σε καλό δρόμο η ΑΕΚ παρά την ήττα από την Μπλάκμπερν

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, μετά το χθεσινό ματς με την Πρέστον, οι νεαροί ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ μπήκαν... μαγκωμένοι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο απελευθερώθηκαν κι έδειξαν και πάλι καλά στοιχεία, πετυχαίνοντας μάλιστα και το πρώτο γκολ της Ενωσης στους φιλικούς της αγώνες.Στο πρώτο ημίχρονο, ο Βλάχος παρέταξε τους Αραμπατζή, Τσαμουρλίδη, Αρκούδα, Γιάγκο, Μπουγαΐδη, Ρίκκα, Γκερέιρο, Λαγό, Καλογέρη, Παπαδημητρίου και Τσίτα. Σε σύγκριση με χθες, ο
Γιάγκο αγωνίστηκε στα χαφ δίπλα στον Ρίκκα, ο Τσαμουρλίδης δίπλα στον Μπουγαϊδη και αριστερά ο Παπαδημητρίου.Αυτές οι αλλαγές μπέρδεψαν μάλλον τους παίκτες της Ενωσης, που στα πρώτα λεπτά δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και η Μπλάκμπερν το εκμεταλλεύτηκε αυτό αρκετά γρήγορα, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7' με τον Νούνο Γκόμεζ με κοντινή κεφαλιά.Το 2-0 πέτυχε ο Μπεστ με πανέμορφη ατομική ενέργεια στο 29', περνώντας τον Τσαμουρλίδη και πλασάροντας τον Αραμπατζή. Ο Βλάχος έκανε άμεσα αλλαγές σε εκείνο το σημείο, περνώντας εντός αγωνιστικού χώρου τους Γροντή και Σταματή, στις θέσεις των Παπαδημητρίου και Τσίτα. Ουσιαστικά, επανέφερε το σχήμα και τους παίκτες σε ό,τι είχαμε δει χθες κόντρα στη Πρέστον.Αυτές οι αλλαγές βοήθησαν την εικόνα της ΑΕΚ που δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ξανά μέχρι το τέλος. Αντίθετα, όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο ημίχρονο και μετά και τις υπόλοιπες αλλαγές (μπήκαν οι Φούντας, Κωνσταντόπουλος, Κουρέλας, Τομαράς, Ματετζίδης, Φέτσης και Νικολιάς), οι παίκτες του Βλάχου κρατούσαν περισσότερο την μπάλα κι έκαναν και ευκαιρίες, με τον Λαγό να φτάνει κοντά στο γκολ στο 61'.Τελικά, ο Κουρέλας ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο γκολ των κιτρινόμαυρων στα φιλικά προετοιμασίας στο 76' με ωραίο πλασέ, μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Γροντή.