Ρεκόρ ο Ρονάλντο, 8αρα η Ρεάλ στην Αλμερία, στο 0-0 η Χέρκουλες με την Σπόρτινγκ Χιχόν

Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο έκλεισε τη φετινή αγωνιστική περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 8-1 της Αλμερία στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου για την 38η και τελευταία αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Παρά το χατ τρικ που πέτυχε ο Καρίμ Μπενζεμά, την παράσταση έκλεψε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που με τα δύο γκολ που πέτυχε, έφτασε τα 40 στο φετινό πρωτάθλημα σπάζοντας το ρεκόρ που μοιράζονταν μέχρι φέτος οι Ούγκο Σάντσες (1989-90) και Θάρα (1950-51). Η Βασίλισσα ήταν καταιγιστική από
το ξεκίνημα, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης πήρε κεφάλι στο σκορ με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Το 2-0 έκανε στο 31` ο Αντεμπαγιόρ, για να μειώσει για την Αλμερία ένα λεπτό αργότερα ο Ούτσε.Δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Μπενζεμά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, για να τον ακολουθήσει στο 51ο λεπτό ο Αντεμπαγιόρ. Το 5-1 για τη Ρεάλ έκανε στο 63` ο Μπενζεμά, το 6-1 στο 72` ο Αντεμπαγιόρ, το 7-1 στο 77` ο Ρονάλντο, ενώ το τελικό 8-1 έγραψε στο 87ο λεπτό Γιόσελου.Στο Αλικάντε, σε ένα αδιάφορο ματς Χέρκουλες και Σπόρτινγκ Χιχόν έμειναν στο 0-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 38ης αγωνιστικής:
Σάββατο (21/05)
Μάλαγα - Μπαρτσελόνα: 1-3 (31` Σέμπα Φερνάντεζ - 43`πέν. Μπόγιαν, 75` Αφελάι, 84` Μπάρτρα)
Χέρκουλες - Σπόρτινγκ Χιχόν 0-0
Ρεάλ Μαδρίτης - Αλμερία 8-1 (4`, 77` Ρονάλντο, 31`, 51`, 72` Αντεμπαγιόρ, 47`, 63` Μπενζεμά, 87` Γιόσελου - 32' Ούτσε)
23:00GR Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Βαλένθια
23:00GR Εσπανιόλ - Σεβίλη
23:00GR Λεβάντε - Σαραγόσα
23:00GR Μαγιόρκα - Ατλέτικο Μαδρίτης
23:00GR Οσασούνα - Βιγιαρεάλ
23:00GR Ράσινγκ Σανταντέρ - Αθλέτικ Μπιλμπάο
23:00GR Ρεάλ Σοσιεδάδ - Χετάφε