Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 75-69 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και έκανε το 2-0 της σειράς

Ο ΠΑΟΚ είχε την διάθεση να το παλέψει κόντρα στον Παναθηναϊκό, ωστόσο υπολόγιζε χωρίς τον Στράτο Περπέρογλου. Ο έλληνας άσος του τριφυλλιού πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και σταμάτησε στους 33 πόντους (!), παίζοντας κομβικό ρόλο στην νίκη της ομάδας με 75-69 και το 2-0 της σειράς. Πλέον οι πράσινοι θέλουν άλλη μία νίκη την Δευτέρα (23/5) στο ΟΑΚΑ,
ώστε να προκριθούν και με την βούλα στους φετινούς τελικούς της Α1. Οι φωνές του Μαρκόπουλου έπιασαν τόπο!
Οταν είσαι φαβορί δεν καταλαβαίνεις από έδρες και ο Παναθηναϊκός, με το πόδι κολλημένο στο γκάζι από την αναμέτρηση της Πέμπτης (19/5), ξέφυγε στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με το σερί του να είναι 13-2. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ ωστόσο, Σούλης Μαρκόπουλος, είχε ζητήσει από τους παίκτες του μία μέρα πριν την δεύτερη αναμέτρηση, να αντιδράσουν και να εφαρμόσουν τους κανόνες που έχει η ομάδα σε επίπεδο αγωνιστικής φιλοσοφίας. Και αυτό συνέβη! Ο Δικέφαλος του Βορρά τελείωσε το δεκάλεπτο στο -8 (15-23), με το εξαιρετικό έργο των γηπεδούχων να μην σταματάει όμως εκεί. Η διαφορά στο σκορ παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα και κατά την διάρκεια της 2ης περιόδου, με αποτέλεσμα η αυτοπεποίθηση των παικτών του ΠΑΟΚ να αυξάνεται και η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να μειώνεται. Τρίποντο μάλιστα του Γιαννακίδη 4' πριν το τέλος του ημιχρόνου διαμόρφωσε το σκορ στο εύθραυστο 28-30!Και ενώ ο ΠΑΟΚ έδινε την εντύπωση πως μπορεί ακόμα και να προσπεράσει στο σκορ ο... διακόπτης ξαφνικά έπεσε, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι καλύτεροι του τριφυλλιού Στράτος Περπέρογλου και Αντώνης Φώτσης, που με αποκλειστικά δικούς τους πόντους έδωσαν στους πράσινους προβάδισμα 9 πόντων (39-30) στο ημίχρονο.Πέρπερογλου για φίλημα!
Οσο καλά κυλούσε το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ στο 1ο μέρος, τόσο εφιαλτικά ξεκίνησε το 2ο. Ο πάγκος των γηπεδούχων χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές, ενώ ο τιμ μάνατζερ της ομάδας, Τέλης Ζουρνατζίδης αποβλήθηκε από τον αγώνα. Αποτέλεσμα της… αναμπουμπούλας ήταν το 32-39 να γίνει 32-45, με το ματς να αρχίζει να βάφεται πράσινο.Το μομέντουμ άνηκε πλέον για τα καλά στην ομάδα του Ομπράντοβιτς, που είχε την τύχη να έχει στην διάθεσή του έναν φοβερό και τρομερό Στράτο Περπέρογλου. Ο Πέρπε αποτελούσε το μεγάλο επιθετικό όπλο των πρασίνων, που φρόντιζε να δίνει τις λύσεις όταν οι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν.Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +10, με τις ελπίδες του ΠΑΟΚ να μην έχουν πεθάνει ακόμα, κάτι που συνέβη όταν το πράσινο προβάδισμα άρχισε να ξεφεύγει (+18 4’ πριν το τέλος). Τα ματς μπορεί ουσιαστικά να είχε τελειώσει, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τον ΠΑΟΚ να τρέξει σερί 12-0 στο τέλος και να διαμορφώσει το τελικό 69-75.Τα δεκάλεπτα: 15-23, 30-39, 50-60, 69-75