Κυπελλούχος Γερμανίας η Σάλκε, 5-0 την Ντούισμπουργκ

Το 5ο Κύπελλο στην ιστορία της πανηγυρίζει η Σάλκε! Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου (που αγωνίστηκε βασικός και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση) και των Αγγελου Χαριστέα και Βασίλη Πλιάτσικα (έμειναν εκτός αποστολής) συνέτριψε με 5-0 την Ντούισμπουργκ στον τελικό του DFB Pokal, που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, και στέφθηκε Κυπελλούχος Γερμανίας, ολοκληρώνοντας ιδανικά τη σεζόν. Η
Σάλκε ήταν το φαβορί και φρόντισε από νωρίς να επιβεβαιώσει τον τίτλο αυτό επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό παιχνιδιού. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 15ο λεπτό όταν ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Γέλντελ, αλλά αυτός έδιωξε σε κόρνερ.Η ομάδα του Ράνγκνικ συνέχισε να πιέζει και στο 18` άνοιξε το σκορ με τον Φαρφάν να τροφοδοτεί τον Ντράξλερ και αυτός με ένα δυνατό σουτ να γράφει το 1-0. Το γκολ έλυσε τα πόδια των παικτών της Σάλκε και τέσσερα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Φαρφάν γέμισε για τον Χούντελαρ, αυτός τσίμπησε την μπάλα και έκανε το 2-0.Η Ντούισμπουργκ πίεσε μετά το 35`, αλλά ο Νόιερ, στο τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της Σάλκε, είπε όχι όσες φορές χρειάστηκε. Τρία λεπτά πριν οι δύο ομάδες αποχωρήσουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Φαρφάν εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Χέβεντες με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0, κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.Παρά την διαφορά των τερμάτων, οι παίκτες του Ράνγκνικ μπήκαν με την ίδια φόρα και στην επανάληψη. Στο 46` ο Χουράδο δεν μπόρεσε να πλασάρει από κοντά τον Γέλντελ, αλλά στο 54ο λεπτό στάθηκε πιο τυχερός και πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.Η ομάδα της β` κατηγορίας είχε πλέον παραδοθεί στις ορέξεις της Σάλκε, που έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και στο 70ο λεπτό ο Χούντελαρ με δεύτερο προσωπικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 5-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.