Πτήσεων... συνέχεια για τον ΠΑΟΚ, 85-80 τον Ικαρο

18:49 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ανεβασμένος από τη νίκη επί του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ πέρασε και από την έδρα του Ικαρου Καλλιθέας με 85-80 και διατηρήθηκε στην 4η θέση. Κορυφαίοι για τον Δικέφαλο οι Χαραλαμπίδης και Τσαϊρέλης. Πάλεψαν για τον Ικαρο, Κυρίτσης και Γκίμπσον.Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε... φουριόζος το ματς και χάρη στην καλή επιθετική εμφάνιση
πήρε προβάδισμα 9 πόντων στην πρώτη περίοδο (14-23, 10`).Ο Ικαρος, ωστόσο, αντέδρασε και ξαναμπήκε στο ματς, με τους Γκίμπσον και Γιαννακίδη να δίνουν αρχικά την ώθηση στην ομάδας τους, ενώ στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Αλέξης Κυρίτσης (17 πόντοι στο ημίχρονο).Ετσι, το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 38-38 στο ημίχρονο.Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τα ηνία του αγώνα στην τρίτη περίοδο, καθώς βελτίωσε την άμυνά του και βρήκε πόντους, τόσο από την περιφέρεια με τον Χαραλαμπίδη, όσο και από τη Ρακέτα με Λάζαρο και Τσαϊρέλη.Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και πήραν το πάνω χέρι, ενόψει της τελευταίας περιόδου (64-50, 30`).Αυτή τη φορά ο Ικαρος, παρότι μείωσε, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ, ο οποίος συνέχισε την ανοδική του τροχιά στην Α1 και παρέμεινε μόνος στην 4η θέση με 11 νίκες. Από την άλλη, η ομάδα της Καλλιθέας έμεινε στις 6 νίκες.