Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός Βόλου, σερί ανόδου η ΑΕΛ

17:12 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με τον Ολυμπιακό Βόλου να επικρατεί με 4-1 του Πιερικού και την ΑΕΛ να διαλύει με 5-0 τον Φωκικό διεξήχθη το κυρίως πιάτο της 19ης αγωνιστικής της Football League. Πήρε βαθμό (1-1) στην Δράμα η Νίκη Βόλου.Ενα ημίχρονο (το πρώτο) ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό
Βόλου να καθαρίσει το παιχνίδι με τον Πιερικό και φτάσει σε μια άνετη νίκη με 4-1. Οι ερυθρόλευκοι σημείωσαν τρία γκολ στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Ολυμπιακού... έκρυψαν τη μπάλα. Οι 7.500 φίλαθλοι που έδωσαν δυναμικό «παρών» στο Πανθεσσαλικό είδαν ωραίο ποδόσφαιρο και αποθέωσαν τους παίκτες του Σάββα Παντελίδη.Βυσσινί θύελλα ήταν η ΑΕΛ παρασύροντας στην έδρα της τον Φωκικό με 5-0! Η ομάδα του Τίμου Καβακά, πέρα από τα 5 γκολ είχε και δύο δοκάρια για να δώσει ακόμα μεγαλύτερη έκταση στην εντυπωσιακή νίκη της. Η ΑΕΛ πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη, που την φέρνει σε τροχιά ανόδου και δίνει ψυχολογία για την εντός έδρας αναμέτρηση με την Δόξα Δράμας που ακολουθεί.Η Νίκη Βόλου πήρε χρυσή ισοπαλία (1-1) στην Δράμα απέναντι στην Δόξα, με τον Αγγελο Βέρτζο να σκοράρει κατά της πρώην ομάδας του και να μην το πανηγυρίζει, ενώ ο Πανσερραϊκός έριξε στο... καναβάτσο την Καβάλα στις καθυστερήσεις (2-1) με γκολ του Τσούτση. Νίκη και για τον Ηρακλή Ψαχνών με γκολ του Τσούτση, που διατήρησε την ομάδα του ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:ΑΝΑΓ. ΕΠΑΝΟΜΗΣ-ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 2-1 (29' Ζόσουα Σίλβα, 40' αυτ. Λαμπρόπουλος - 63' αυτ. Μωυσίδης)ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ-ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 1-1 (7' Κάπελ - 63' Βέρτζος)ΑΕΛ-ΦΩΚΙΚΟΣ 5-0 (21' Τσίγκας, 60' Χασομέρης, 62' Πόνσε, 73', 90' Δεινόπαππας)ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ 0-0 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΚΑΒΑΛΑ 2-1 (19' Σίμιτς, 90+1' Τσούτσης - 60' Ντουτσαρίδης)ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ 1-0 (14' Ρούτσης)ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ 4-1 (4' πεν., 28' Ανιέτε, 38' Πετκάκης, 61' Ογκουνσότο - 40' Ντάνι)ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 17:00GRΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 18:00GRΡΕΠΟ: ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ