Ηττες για Λάτσιο, Ιντερ, κερδισμένη η Φιορεντίνα

18:05 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ηττες για Λάτσιο, Ιντερ, στις έδρες των Τζένοα και Σιένα αντίστοιχα, κερδισμένη η Φιορεντίνα, που επικράτησε της Πάρμα και μπήκε σε τροχιά Ευρώπης. Με γκολ του Κονέ και τον Χριστοδουλόπουλο στην αποστολή, η Μπολόνια πήρε το διπλό στην έδρα της Πεσκάρα, διπλό και για την Αταλάντα στην Σικελία, κόντρα στην Παλέρμο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Serie A.Με γκολ
του Ριγκόνι, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Τζένοα υποχρέωσε σε ήττα την Λάτσιο, επικρατώντας με 3-2 εντός έδρας και έμεινε ζωντανή στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.Στο 16', ο Μποριέλο από κοντά, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ έξι λεπτά μετά ο Μπερτολάτσι, με σουτ, διπλασίασε το προβάδισμα της Τζένοα! Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για την Λάτσιο στην συνέχεια, αφού αποχώρησε από το γήπεδο ο Κλόζε, που ταυματίστηκε.Ωστόσο, οι λατσιάλι δεν τα παράτησαν και στο 58' μείωσαν σε 1-2, με τον Φλοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 78', όταν ο Μάουρι ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Τσάνα και ισοφάρισε σε 2-2 για την ομάδα του Πέτκοβιτς.Οι ρωμαίοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να πετύχουν και τρίτο τέρμα και να πάρουν την νίκη, αλλά στο 95' ο Ριγκόνι, με κεφαλιά, έκανε το 3-2 και έδωσε μία πολύτιμη νίκη στην Τζένοα!Με τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα στην σύνθεση της, τους Σκελότο και Κουζμάνοβιτς, αλλά και τον Κόβατσιτς ο οποίος αγωνίστηκε ως αλλαγή, η Ιντερ δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Σιένα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-1!Παρά το καλό ξεκίνημα των νερατζούρι, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 21', με τέρμα του Εμεγκάρα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα, αφού ένα λεπτό αργότερα, ο Κασάνο σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1.Το ισόπαλο 1-1 δεν έμεινε για πολύ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 τρία λεπτπα μετά, με όμορφο τέρμα του Σέστου. Στο 55', οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, όταν ο Εμεγκάρα κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Κίβου.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροζίνα, ο οποίος ευστόχησε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 για την Σιένα. Στο 59', ο Κασάνο δεν μπόρεσε να μειώσει για την Ιντερ, αφού σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, με το 3-1 υπέρ της Σιένα να μένει μέχρι το τέλος.Κερδισμένη της αγωνιστικής η Φιορεντίνα, που επικράτησε της Πάρμα με 2-0 στο Αρτέμιο Φράνκι και μπήκε σε τροχιά Ευρώπης. Στο 28', οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με κεφαλιά του Τόνι, ενώ στο 50', ο Γιόβετιτς από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.Βήμα παραμονής στην κατηγορία έκανε η Μπολόνια, που έφυγε από την έδρα της Πεσκάρα με το διπλό, με τον Κονέ να δίνει την νίκη στους φιλοξενούμενους!Τρία πέναλτι εκτελέστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 2-1. Ωστόσο, στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα άλλαξε.Στο 50', ο Τζιλαρντίνο με κεφαλιά, έκανε το 2-2 και τον αγώνα έκρινε, ακόμη μία φορά για την Μπολόνια φέτος, ο Παναγιώτης Κονέ, αφού στο 66' με σουτ έκανε το 2-3, δίνοντας στην ομάδα του μια πολύτιμη νίκη.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:Παρασκευή (1/2)Ρόμα - Κάλιαρι 2-4 (35' Τότι, 90'+3' Μαρκίνιο - 5' Ναϊνγκόλαν, 46' αυτ. Γκοϊκοετσέα, 53' Σάου, 71' Πιζάνο)Σάββατο (2/2)Τορίνο - Σαμπντόρια 0-0Νάπολι - Κατάνια 2-0 (31' Χάμσικ, 44' Καναβάρο)Κυριακή (3/2)Κιέβο Βερόνα - Γιουβέντους 1-2 (52' Τερό - 10' Μάτρι, 42' Λιχτστάινερ)Πεσκάρα - Μπολόνια 2-3 (30' πέν. Βάις, 45' πέν. Ντ' Αγκοστίνο - 34' πέν. Ντιαμάντι, 50' Τζιλαρντίνο, 66' Κονέ)Παλέρμο - Αταλάντα 1-2 (83' Νέλσον - 54' Καρμόνα, 72' Ντένις)Φιορεντίνα - Πάρμα 2-0 (28' Τόνι, 50' Γιόβετιτς)Σιένα - Ιντερ 3-1 (21' Εμεγκάρα, 25' Σέστου, 55' πέν. Ροζίνα - 22' Κασάνο)Τζένοα - Λάτσιο 3-2 (16' Μποριέλο, 22' Μπερτολάτσι, 90'+5' Ριγκόνι - 58' Φλοκάρι, 82' πέν. Μάουρι)21:45 Μίλαν - Ουντινέζε