Περίπατο η άμυνα της ΑΕΚ...

Παρότι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο στο παιχνίδι με την Λάρισα, η ΑΕΚ βρέθηκε 3-0 μπροστά στο σκορ, κινδύνευσε μέχρι και να ισοφαριστεί! Ακόμα κι όταν η επίθεσή της πετάει φωτιές, η άμυνα πάει περίπατο... Είναι ενδεικτικό ότι με τα δύο τέρματα που δέχθηκε στο AEL FC ARENA, το παθητικό της έφτασε τα 37 γκολ! Είκοσι περισσότερα από την καλύτερη
άμυνα του πρωταθλήματος 2007-08! Εχει δεχθεί 27 ως φιλοξενούμενη και 10 ως γηπεδούχος.Ο αριθμός αυτός αποτελεί το τρίτο χειρότερο παθητικό στην ιστορία της στην Α` Εθνική! Το χειρότερο ήταν την περίοδο 1980-81, με 42 γκολ και σε τρεις περιπτώσεις δέχθηκε 39 γκολ: τις περιόδους 1979-80, 1982-83 και 1999-00.Στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής, με τον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ, θα κληθεί να διαφυλάξει ότι της απέμεινε...ΠΕΡΙΟΔΟΣ: ΓΚΟΛ
2010-11: 46-37
2009-10: 43-31
2008-09: 40-24
2007-08: 65-17 (καλύτερη άμυνα)
2006-07: 60-27
2005-06: 42-20 (καλύτερη άμυνα)
2004-05: 46-22
2003-04: 57-32