Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για ΑΠΟΕΛ, 1-0 την Αλκή

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε με 1-0 της Αλκής στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς. Ο Γκουστάβο Μαντούκα πέτυχε το μοναδικό γκολ για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς με ωραίο πλασέ στο 24ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ από το 3ο λεπτό, αλλά ο Σολωμού δεν μπόρεσε προ κενής εστίας να στείλει την μπάλα στα
δίχτυα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος και έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες να κάνουν το 2-0, όπως στο 71` το φάουλ του Πίντο. Από την πλευρά της η Αλκή δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Χιώτη και έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το ΓΣΠ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:Σάββατο (06/11):ΑΠΟΠ/Κινύρας - Δόξα Κατωκοπιάς: 1-1 (30`πέν. Ματού - 80`πέν. Ενρίκε)ΕΝΠ - Ομόνοια: 0-1 (3` Αβραάμ)Ερμής Αραδίππου - Απόλλων Λεμεσού: 2-2 (8` Ζοεάνο, 90`+9` Γκόμεζ - 32`, 90`πέν. Μιρτάκ