Η Ρόμα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο, επικρατώντας με 2-0 της Λάτσιο στο Ολίμπικο

Η Ρόμα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι στης αιώνιας πόλης, επικρατώντας με 2-0 της -τυπικά γηπεδούχου- Λάτσιο, στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής. Δύο γκολ από ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι οι Τζιαλορόσι (52` Μποριέλο, 87` Βούτσινιτς), που είχαν σε μεγάλη μέρα Σιμπλίσιο και Βούτσινιτς. Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες, φωνάζουν για πέναλτι του Μάουρι σε κράτημα του Ρίισε, στην Λάτσιο. Στην κορυφή παρέμεινε η Λάτσιο, μετά και
τη νέα γκέλα της Ιντερ. Στο πρώτο ημίχρονο η Λάτσιο ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλό της, παίρνοντας από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης. Θα μπορούσε να σκοράρει μάλιστα στο 19ο λεπτό, όταν ο Μάουρι έβγαλε πολύ ωραία μπαλιά για τον Ρόκι, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας, δίνοντας το προβάδισμα για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα αργότερα, ο Ερνάνες κατέβασε υπέροχα τη μπάλα εντός περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό από πολύ καλή θέση, έφυγε άουτ. Η Ρόμα απάντησε στις ευκαιρίες στο 27` και στο 28` με