ΠΑΣάς και του χρόνου!

21:28 8/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οσο για την Ενωση, αν και την βοήθησε η Παναγιά (όπως θα έλεγε ο Αγγελος Αναστασιάδης) να ισοφαρίσει στο 81` ούτε καν με δικό της ποδοσφαιριστή (αυτογκόλ του Βάντερσον) χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για την ομάδα των Ιωαννίνων να την αποτελειώσει.Το τελικό 2-1 για τον ΠΑΣ σημαίνει για την Ενωση ότι όχι απλώς δεν «μάζεψε» τη διαφορά για τα πλέι οφ, αλλά εκτός από το -3 από τον Παναθηναϊκό,
είναι πια και στο -1 από τον Ατρόμητο τον οποίο υποδέχεται την Μεγάλη Τετάρτη. Αλλά για ποιες διαφορές συζητάμε. Η ΑΕΚ δεν έχει καν εξασφαλίσει ότι θα βρίσκεται σε αυτά.Αλλωστε, ο Αστέρας (αν πάρει τον αγώνα με τον Αρη που διακόπηκε) ακολουθεί στους τέσσερις αγωνιστικές, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Με το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στους «Ζωσιμάδες» δεν θα ασχολούνταν ούτε ο πιο βαρετός σεναριογράφος της ανθρωπότητας. Με μηδέν τελικές προσπάθειες στις δύο εστίες, το ματς έμοιαζε με… καλλιτεχνικό πατινάζ, που στόχος δεν είναι το γκολ, αλλά να σταθεός όρθιος.Η δυνατή βροχή στην πόλη των Ιωαννίνων, είχε χαλάσει τόσο πολύ τον αγωνιστικό χώρο, που με δυσκολία μπορούσαν να σταθούν όρθιοι οι ποδοσφαιριστές. Ένα τακουνάκι του Μπέλεκ στο 4` (δεν ξαναφάνηκε σε όλο τον αγώνα!) και σουτ άουτ του Κλωναρίδη, αλλά και μια ευκαιρία - κεφαλιά άουτ του ανενόχλητου Μιχαήλ στο 32` - ήταν οι καλύτερες στιγμές. Εκτός αν κάποιος την βρίσκει με τις γλίστρες…Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν σαφώς καλύτερος από τους φιλοξενούμενους, που εκτός από το γεγονός ότι δεν μπορούσαν να σταθούν όρθιοι, δεν μπορούσαν πλέον ούτε να συνεννοηθούν. Με κομμένες όλες τις γραμμές, με εξαίρεση μια αντεπίθεση στο 53` που κατέληξε με αδύναμο σουτ του Λεονάρντο στα χέρια του Κηπουρού, η ΑΕΚ έμοιαζε να μην υπάρχει στο γήπεδο.Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 58` με τον Μπεσέρα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Καφέ και να σημαδεύει δοκάρι και δίχτυα. Θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» αν ο Ζαμπρέλα τελείωνε σωστά το τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλο και τελικά κόντρα στη ροή του αγώνα ισοφαρίστηκε από δικό του παίκτη στο 81`, τον Βάντερσον. Δεν (θα) ήταν εύκολο να αντιδράσει. Ηταν εύκολο απέναντι σε αυτή την ΑΕΚ, που εκτός από όλα τα άλλα αναγκάστηκε στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου να παίξει με δεξιό μπακ τον Φούντα και κεντρικό αμυντικό τον Γεωργέα!Στο 84` ο Μπουγαΐδης έκανε ασυγχώρητο λάθος (απειρίας) και ο Κυριάκος με ωραία προσπάθεια αποκατέστησε την τάξη, δίνοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα. Ακόμη και από τον Αγγελο. Οσο για την ΑΕΚ, μάλλον περιμένει έναν άλλον… άγγελο, μπας και αυτές τις ημέρες κάνει Ανάσταση στα προβλήματα που αντιμετωπίζει.