Λευκή ισοπαλία στο Περιστέρι

21:09 8/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Ατρόμητος παρά το ότι προερχόταν από ένα ματς κυπέλλου με τον Αστέρα, παρουσιάστηκε πιο φρέσκος από τον ΠΑΟΚ και από την αρχή της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως τη μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Χαλκιά.Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 36’  όταν ο Φωτάκης σήκωσε ψηλά το πόδι του χτυπώντας τον Φυτανίδη σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Κωνσταντινέα να τον αποβάλλει. Η αποβολή ήρθε σε ένα σημείο όπου ο Δικέφαλος είχε καταφέρει να ισορροπήσει το ματς καθώς στο πρώτο 30λεπτο η κατοχή μπάλας ήτα 70-30 για την ομάδα
του Γιώργου Δώνη.Η αποβολή του Φωτάκη ανάγκασε τον Μπόλονι να αλλάξει το σύστημα με 4-4-1 και ενώ πριν από την έναρξη του αγώνα ο Σνάουτσερ (αν και είχε δηλωθεί στο φύλλο αγώνα) είχε μείνει εκτός λόγω γαστρεντερίτιδας με τον Αποστολόπουλο να παίρνει τη θέση του.Ο Ατρόμητος με την αριθμητική υπεροχή υπέρ του και αφού «σπατάλησε» ένα πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος, άγγιξε το γκολ στο 61΄ όταν ο ξεχασμένος Γιαννούλης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε το δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα, ο Χαλκιάς κατάφερε να νικήσει στο τετ α τετ τον ίδιο ποδοσφαιριστή.Ο Δώνης σε διάστημα είκοσι λεπτών φρέσκαρε σταδιακά την ομάδα του με Αναστασάκο, Επστάιν και Καραγκούνη ενώ ο Μπόλονι από την πλευρά του θεώρησε σωστό να κρατήσει την ίδια δεκάδα και μόλις στο 83’ πέρασε τον Γεωργιάδη στη θέση του Σαλπιγγίδη που φρόντισε να δει την 4η κίτρινη και έτσι θα εκτίσει την ποινή του στο ματς με την Δόξα για να μπει «καθαρός» στα πλέι οφ.Ο Ατρόμητος άγγιξε το γκολ στο 90’ με τον Καραγκούνη να σημαδεύει το δοκάρι. Σημείο αναφοράς, ότι ο Χαλκιάς είδε κίτρινη κάρτα για καθυστερήσεις στο τέλος, ενδεικτικό της νοοτροπίας με την οποία αγωνίστηκε ο Δικέφαλος. Ο Ατρόμητος παρέμεινε μόνος 3ος στη βαθμολογία ενώ ο ΠΑΟΚ κρατά απλά ότι συνέχισε το αήττητο σερί του που κρατά από τις 6 Νοέμβρη του 2010.