Παίζει με την φωτιά ο Εργοτέλης

21:03 8/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, πιέζοντας για ένα γρήγορο γκολ. Η υπεροχή του Εργοτέλη απέφερε καρπούς στο 23', όταν ο Χαντί, με ένα πολύ ωραία πλασέ από το ύψος της περιοχής, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Δαύκο και άνοιξε το σκορ για τους κρητικούς.Στην συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Καραγεωργίου πλήρωσε την χαλάρωση της, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1.Ο Σοϊλέδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος
του Σαρρή στα δεξιά, έκανε το σουτ, ο Πίρσον δεν μπόρεσε να αποκρούσει και έτσι η Δόξα Δράμας πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος, με το σκορ ισόπαλο στο 1-1.Με το 1-1 να μην τους βοηθάει καθόλου, οι κρητικοί μπήκαν επιθετικά και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ωστόσο, παρά την καθολική του υπεροχή, ο Εργοτέλης δεν μπορούσε να δημιουργήσει την μεγάλη φάση στην εστία του Δαύκου.Ο Εργοτέλης αύξησε την πίεση του, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, φτάνοντας πολύ κοντά στο 2-1, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη, ο Σικαλιάς προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα της Δόξας, αλλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Δαύκου.Μετά από ένα λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, αλλά ο Δαύκος μπλόκαρε την γυριστή κεφαλιά του Χίμπλιγκερ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη. Το 1-1 έμεινε μέχρι την εκπνοή των 90', με τον Εργοτέλη να μένει στο 1-1 με την Δόξα Δράμας.Ετσι, η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου συνεχίζει να βρίσκεται σε δύσκολη θέση, αφού η Κέρκυρα την πλησίασε στον ένα βαθμό, μετά το διπλό που πέτυχε στον Πειραιά επί του Ολυμπιακού.