Ο θρίαμβος και το... γαμώτο!

Στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Ευρωλίγκα μία ομάδα... τρόμαξε την υπόλοιπη Ευρώπη κι αυτή ήταν ασφαλώς ο Ολυμπιακός, με τη σαρωτική νίκη του επί της Σιένα. Σωστός σε όλα ο Ολυμπιακός, δάγκωσε τη Σιένα, την ανάγκασε να φτάσει διψήφιο αριθμό πόντων έπειτα από 25 λεπτά αγώνα (!) και της έδωσε μία γερή σφαλιάρα με την καλημέρα.Κατάφερε να ξεπεράσει ακόμη και τη βασική του αδυναμία, που ήταν ο τρόπος με τον οποίο έμπαινε στο παρκέ.
Στα ξεκινήματα των αγώνων, η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς, αργούσε συνήθως να βρει ρυθμό. Στο ματς με τη Σιένα, όμως, όλα δούλεψαν ρολόι, από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό. Με λίγα λόγια, μία εμφάνιση... όνειρο!Ας μην γελιόμαστε, όμως! Το σύστημα των πλέι οφ είναι τέτοιο που απαγορεύει τον ενθουσιασμό για μία και μόνο νίκη, έστω κι αν αυτή έχει έρθει με τέτοιο τρόπο και με... διαστημικό σκορ.Ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα περισσότερο από το 1-0 στη σειρά των αγώνων που οδηγεί στο Final 4 της Βαρκελώνης και θέλει ακόμη δύο νίκες για να πάρει την πρόκριση.Μία ήττα με έναν πόντο είναι το ίδιο με την αποψινή που άγγιξε τους 48 πόντους. Ο Ντούσαν Ιβκοβιτς το ξέρει καλά και πρέπει να το περάσει και στους παίκτες του μέχρι το δεύτερο ματς της σειράς την Πέμπτη (24/3).Αυτά επί της ουσίας...Γενικότερα, όμως, ο Ολυμπιακός κέρδισε πολλά από αυτή τη νίκη κι αν τα διαχειριστεί σωστά μπορεί να περάσει... αέρας στο Final 4. Κυρίως γιατί πήρε τον αέρα της Σιένα. Οι παίκτες του Ιβκοβιτς γνωρίζουν πια πως απέναντί τους έχουν μία ομάδα που μπορούν όχι απλά να τη νικήσουν, αλλά να τη διαλύσουν.Το πιθανότερο είναι πως τα επόμενα ματς δεν θα έχουν την ίδια εικόνα, όμως, οι ερυθρόλευκοι γνωρίζουν πια πως είναι καλύτερη ομάδα από τους ιταλούς.Οσο για τον Παναθηναϊκό; Ηξερε πριν ακόμη αρχίσουν οι αγώνες με την Μπαρτσελόνα πως η διαιτησία δεν θα είναι με το μέρος του. Ασφαλώς, η εξέλιξη του πρώτου αγώνα αφήνει πικρή γεύση, αλλά ακόμα και αυτό το παιχνίδι έχει διπλή... ανάγνωση.Γιατί οι πράσινοι απέδειξαν πως μπορούν να κάνουν το break. Δεν είναι τελειωμένη υπόθεση η πρόκριση κι αυτό ήταν ολοφάνερο από τα πρώτα 40 λεπτά της μονομαχίας των δύο ομάδων.Από την άλλη μεριά, όμως, ο τρόπος με τον οποίο ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός, μπορεί να του στοιχίσει ψυχολογικά. Αυτές οι ήττες πονάνε διπλά! Με τον Ομπράντοβιτς στον πάγκο, όμως και τον Διαμαντίδη ηγέτη στο παρκέ όλα είναι πιθανά...