Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 1-0 κόντρα στη Βαλένθια για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα

Στον ισπανικό εμφύλιο των πλέι οφ της Ευρωλίγκα, η Ρεάλ ήταν η μεγάλη νικήτρια της πρώτης αναμέτρησης, αφού επικράτησε 71-65 της Βαλένθια στην Μαδρίτη. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό, όταν ευστόχησε σε τρίποντο ο Νίκολα Μίροτιτς και έδωσε αέρα πέντε πόντων στη Βασίλισσα. Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Αντε Τόμιτς με 14 πόντους, ενώ από κοντά σε απόδοση ακολούθησαν τον σέντερ της Ρεάλ οι Μίροτιτς και Γιουλ με 11 πόντους και ο Ρέγιες με 10.Για τους φιλοξενούμενους, ο Ντε Κολό πέτυχε 15 πόντους, ο Μαρτίνεθ 13 και ο Γιαφτόκας
10.Δεν μπορούσαν να ξεφύγουν
Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να κρατήσει μια ικανοποιητική διαφορά καθόλη τη διάρκεια του αγώνα κι αυτό μπορεί να εξηγηθεί από το ότι οι αντίπαλοι παίκτες γνωρίζονταν πολύ καλό ο ένας με τον άλλο.Η Ρεάλ πήρε ένα προβάδισμα στην αρχή (17-9, 6`), όμως πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (20-18, 10`) και πέρασαν μπροστά (22-23, 12`). Κάπως έτσι κύλησε όλο το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο προβάδισμα (27-30, 18` και 43-36, 24`).Το πήρε πάνω του ο Μίροτιτς
Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τη Βαλένθια μπροστά (52-53, 30`), όμως στο τέλος -εκεί δηλαδή που μετράει- μίλησε ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους και το κρίσιμο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία κράτησε με... νύχια και με δόντια το πλεονέκτημα έδρας.