Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟ κόντρα στην Μπαρτσελόνα, από την οποία έχασε με 83-82, παρά τον απίστευτο Διαμαντίδη

Ο Παναθηναϊκός είχε πραγματοποιήσει τρία εξαιρετικά δεκάλεπτα, ήλεγχε το ματς μέχρι και την αρχή του 4ου δεκαλέπτου, ωστόσο ένα νεκρό διάστημα ορισμένες κακές επιλογές στην επίθεση και μερικά… φαλτσοσφυρίγματα έφταναν στην Μπαρτσελόνα για να ανακτήσει το χαμένο προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, κάνοντας το 1-0 με το τελικό σκορ να είναι 83-82. Οι πράσινοι παρά τον εξωπραγματικό Διαμαντίδη(26π),τον εξαιρετικό Μπατίστ(15π) και τον killer Νίκολας
(16π) δεν κατάφεραν να κάνουν το 0-1, με την αδικία ωστόσο να πλανάται στο μυαλό όλων στο πράσινο στρατόπεδο. Αυτός που πρέπει!
Δύο εκπλήξεις επεφύλασσε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην αρχική 5άδα, με τον σέρβο τεχνικό να ξεκινάει τους Καλάθη και Βουγιούκα, μαζί με τους Διαμαντίδη, Σάτο και Φώτση. Η 1η περίοδο πάντως, κύλησε κάτι παραπάνω από θετικά για τους πράσινους, παρά το... πείραμα του Ζοτς. Η άμυνα των πρασίνων είχε αποτέλεσμα, με τον Ναβάρο να μένει στους 2 πόντους, την Μπαρτσελόνα στους 14 και το τριφύλλι να εισέρχεται στην 2η περίοδο, όντας ισόπαλος με τους γηπεδούχους(14-14) αλλά και κερδισμένος στις πρώτες εντυπώσεις.Στον σωστό δρόμο
Η έναρξη της 2ης περιόδου ήταν εξαιρετική για τους πράσινους, που πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 4(18-14). Οι μπλαουγκράνα ωστόσο απάντησαν άμεσα με σερί 7-0, ανακτώντας έτσι το προβάδισμα(21-18). Ακόμα και μετά από αυτό το νεκρό διάστημα όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς φρόντισαν να μην αφήσουν την Μπαρτσελόνα να ξεφύγει στο σκορ. Οι πράσινοι μάλιστα είχαν απάντηση και στο +7 (37-30) των καταλανών, το οποίοψαλίδισαν στο 35-37 του ημιχρόνου, με τους Διαμαντίδη και Νίκολας να έχουν από 11 πόντους αμφότεροι και να είναι οι καλύτεροι για την ελληνική ομάδα.Τον χαβά του ο ΠΑΟ!
Η Μπαρτσελόνα μπορεί να θεωρούταν το φαβορί πριν το τζάμπολ, ωστόσο αυτό ελάχιστα είχε φανεί στο 1ο ημίχρονο. Στόχος όμως του Παναθηναϊκού ήταν το "διπλό" και όχι μία μεγάλη εμφάνιση χωρίς αντίκρισμα. Οι πράσινοι με ηγέτη τον συγκινητικό Διαμαντίδη και τον μαχητή Μάριτς, παρά τον τραυματισμό του να δίνει σπουδαίες βοήθειες, τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ με 60-57, έχοντας στριμώξει για τα καλά την πρωταθλήτρια Ευρώπης στην γωνία.Η αδικία και το χαμένο σουτ…
Οι πράσινοι είχαν πραγματοποιήσει μία αλάνθαστη εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα και στόχος ήταν το 4/4. Η αρχή μάλιστα έδειχνε κάτι τέτοιο με την διαφορά να φτάνει στο +5 υπέρ της ελληνικής ομάδας(64-59). Στο σημείο εκείνο όμως το τριφύλλι κοιμήθηκε και το σερί της Μπαρτσελόνα έφτασε το 11-0(74-60). Ο Παναθηναϊκός όμως ήταν αποφασισμένος να μην παραδώσει τα όπλα και το παιχνίδι έγινε ροντέο. Οι χαμένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες έπαιρναν και έδιναν, με την Μπαρτσελόνα τελικά να αναδεικνύεται νικήτρια με 83-82, καθώς η τύχη δεν χαμογέλασε στον κορυφαίο της βραδιάς Δημήτρη Διαμαντίδη στο τελευταίο δραματικό σουτ του αγώνα. Αίσθηση πάντως προκάλεσαν ορισμένα σφυρίγματα των διαιτητών, τα οποία θα συζητηθούν ιδιαίτερα για την ορθότητά τους.Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-35, 57-60, 83-82