Η Κάχα Λαμποράλ νίκησε με 76-70 την Μακάμπι στο πρώτο ματς της σειράς των πλέι οφ της Ευρωλίγκα

Με κορυφαίο τον... πύργο της Στάνκο Μπάρατς, η Κάχα Λαμποράλ νίκησε 76-70 την Μακάμπι και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Οι ισπανοί είχαν τον έλεγχο του ματς από το ξεκίνημα κι έφτασαν δίκαια στη νίκη. Κακή εμφάνιση από τον Σχορτσανίτη, που έμεινε στους τέσσερις πόντους. Από την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς κράτησαν στους 14 πόντους την Μακάμπι, γεγονός που τους έδωσε την ευκαιρία
να προηγηθούν με 12 (26-14, 10`).Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Οι περιφερειακοί της Κάχα συνέχισαν να κάνουν καλά τη δουλειά τους στην επίθεση και δεν επέτρεψαν στους ισραηλινούς να πλησιάσουν στο σκορ (46-32, 20`).Ουσιαστικά, η Μακάμπι μπήκε στο ματς στην τρίτη περίοδο. Η Κάχα δεν μπόρεσε να καθαρίσει το ματς και χάρη στην καλή εμφάνιση του Χέντριξ η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά στους έξι (61-55) και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο.Με καλάθι του Εϊντσον η Μακάμπι πλησίασε ακόμη και στους τέσσερις πόντους, αλλά ένα σερί 8-0, επανέφερε τη διαφορά στο +12 για τους γηπεδούχους.Κάπου εκεί κρίθηκε και το ματς, καθώς η ανατροπή της Μακάμπι δεν ολοκληρώθηκε και η Κάχα βρήκε την ευκαιρία να παίξει με το χρόνο. Το χρόνο, που δεν ήταν σύμμαχος των ισραηλινών.Ενα τρίποντο του Χουέρτας έκρινε οριστικά το ματς ένα λεπτό πριν από τη λήξη και η Κάχα έκανε το 1-0 με τελικό σκορ, 76-70.