Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 στην Τούμπα, στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής

Σε ένα ματς με πολλές δυνατές μονομαχίες, λιγοστές φάσεις και πολλά νεύρα, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ στην Τούμπα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βιεϊρίνια για τους γηπεδούχους, που έδωσε την ασίστ στον Φωτάκη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και πέτυχε με εξαιρετικό τρόπο το γκολ
της νίκης, στην εκπνοή του αγώνα. Στην τρίτη θέση ο Δικέφαλος του Βορρά, που αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω για 18 λεπτά (12 + καθυστερήσεις), μετά την αποβολή του Μανωλά στο 78`. Φάση για την οποία διαμαρτύρεται έντονα η ΑΕΚ πάντως, με τον ΠΑΟΚ να ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λαγού στον Βιεϊρίνια. Κόκκινη κάρτα και στον Δέλλα, παρότι στον πάγκο (!), με τον τελευταίο να χάνει το επόμενο παιχνίδι της ομάδας του! Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι κέντρου με πολλές δυνατές μονομαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και τον ΠΑΟΚ να έχει την υπεροχή στην κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας. Η ΑΕΚ από την άλλη, προσπαθούσε να βρει ρυθμό