Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ

Την ώρα που το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Εργοτέλη διεκόπη στο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός με νίκη του κόντρα στην ΑΕΛ θα περνούσε , έστω και με ένα ματς περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας, οι πράσινοι πέταξαν στα... σκουπίδια ακόμα δύο βαθμούς, μένοντας στο 1-1 με την λαρισινή ομάδα, που προηγήθηκε
με τον Κουζέν και παρά την ισοφάριση που δέχθηκε σχεδόν άμεσα από τον Σισέ, διατήρησε μάλλον εύκολα την ισοπαλία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκαρσία είχε δοκάρι στο 94'. Σε αποδοκιμασίες ξέσπασε ο κόσμος, τόσο κατά τη διάρκεια του αγώνα, όσο και στο φινάλε, με το μέλλον του Νίκου Νιόπλια να θεωρείται αβέβαιο, μετά την σημερινή γκέλα του Τριφυλλιού... Διατήρησε Ζιλμπέρτο, Γκοβού στην 11άδα
Παρότι ο Ζιλμπέρτο Σίλβα και ο Σίντνεϊ Γκοβού ήταν από τους χειρότερους παίκτες στον αγώνα του Περιστερίου, ο Νίκος Νιόπλιας πιστεύοντας στην αξία και την προσωπικότητά τους, τους διατήρησε στο βασικό σχήμα του αγώνα με την ΑΕΛ, το οποίο σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ατρόμητο είχε δύο αλλαγές