Απέδρασε από τα Ιλίσια ο Αρης

Σε ένα ιδιαίτερο συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Αρης πήρε μια μεγάλη νίκη, την τρίτη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με του Ηλυσιακού. Η ομάδα των Ιλισίων μπορεί να παρουσιάστηκε καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όταν και διατηρούσε το προβάδισμα, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης ισορρόπησε το παιχνίδι και το έστειλε τελικά στην παράταση. Απόδραση στο τέλος
Στο έξτρα πεντάλεπτο αν και οι δύο ομάδες έπαιξαν με περίσσιο
πάθος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι. Με το σκορ στο 83-82 υπέρ των κίτρινων, 2 βολές του Ταπούτου και ένα καλάθι του Τάκερ μετά από κλέψιμο, διαμόρφωσαν το τελικό στο 87-82 και έδωσαν μια νίκη δια πυρός και σιδήρου στον Αρη.Καλύτερος ο Ηλυσιακός στο 1ο μέρος
Ο Αρης μπορεί να προερχόταν από μια μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο και να "κουβαλούσε" την ταμπέλα του φαβορί ωστόσο ο Ηλυσιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά ήθελε να ευχαριστήσει το κοινό της που δημιούργησε μ