Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην Premier League οι Αρσεναλ, Τότεναμ, Τσέλσι και Λίβερπουλ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην Premier League οι Αρσεναλ, Τότεναμ, Τσέλσι και Λίβερπουλ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Τρίποντο και για την Νιούκαστλ, επί της Μπλάκμπερν. Με πρωταγωνιστή τον Φαν Πέρσι, η Αρσεναλ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μπόλτον στο Emirates,
επικρατώντας με 3-0. Ο ολλανδός επιθετικός πέτυχε δύο γκολ (46', 74'), ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σονγκ στο 89'.Η Τότεναμ δυσκολεύτηκε, αλλά έφυγε με το διπλό από την έδρα της Γουίγκαν, καθώς νίκησε με 2-1. Φαν ντερ Φάαρτ και Μπέιλ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 1-2 στο 50', με τον Ντιαμέ, αλλά να μην μπορούν να φτάσουν στην ισοφάριση.Εύκολο απόγευμα πέρασε στο Στάμφορντ Μπριτζ η Τσέλσι, που επιβλήθηκε με 4-1 της νεοφώτιστης Σουόνσι Σίτι. Ο Τόρες άνοιξε το σκορ για τους μπλε, με τον Ραμίρες να σκοράρει δύο φορές για το 3-0 των γηπεδούχων. Ο Ουίλιαμς μείωσε σε 1-3 για την Σουόνσι, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ντρογκμπά.Η Λίβερπουλ δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το τρίποντο στο Ανφιλντ, απέναντι στην Γουλβς με 2-1. Με αυτογκόλ του Τζόνσον και γκολ του Σουάρεζ, οι ρεντς πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο.Στις αρχές του δεύτερου μέρους, ο Φλέτσερ μείωσε σε 1-2 για τους Λύκους, οι οποίοι δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο στα λεπτά που απέμεναν. Τέλος, με χατ τρικ του Μπα, η Νιούκαστλ νίκησε την Μπλάκμπερν με 3-1 στο Σεντ Τζέιμς Παρκ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:Σάββατο (24/9)Μάντσεστερ Σ. - Εβερτον 2-0 (68' Μπαλοτέλι, 89' Μίλνερ)Αρσεναλ - Μπόλτον 3-0 (46', 74' Φαν Πέρσι, 89' ΣονγκΤσέλσι - Σουόνσι Σίτι 4-1 (29' Τόρες, 36', 76' Ραμίρες, 90'+4' Ντρογκμπά - 86' Ουίλιαμς) Λίβερπουλ - Γουλβς 2-1 (11' αυτ. Τζόνσον, 38' Σουάρεζ - 49' Φλέτσερ)Νιούκαστλ - Μπλάκμπερν 3-1 (27', 30', 54' Μπα - 37' Χόιλετ)Γουέστ Μπρομ - Φούλαμ 0-0Γουίγκαν - Τότεναμ 1-2 (50' Ντιαμέ - 3' Φαν ντερ Φάαρτ, 23' Μπέιλ)19:30GR Στόουκ Σίτι - Μάντσεστερ Γ.  Κυριακή (25/9)18:00GR ΚΠΡ - Αστον Βίλα  Δευτέρα (26/9)22:00GR Νόριτς Σίτι - Σάντερλαντ