Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 την Καλλιθέα σε φιλικό παιχνίδι στο "Ελ Πάσο"

Σ' ένα παιχνίδι που δεν προσφερόταν για σπουδαία συμπεράσματα, απλά διεξήχθη για να μην μείνει η ομάδα δίχως αγωνιστικές υποχρεώσεις, ο Παναθηναϊκός, δίχως να ανεβάσει πολλές στροφές στην μηχανή του, επικράτησε με 2-0 της Καλλιθέας σε φιλική αναμέτρηση στο "Ελ Πάσο", παρουσία 1.500 θεατών (μεταξύ των οποίων 500 οπαδοί των πρασίνων). Ο Φερέιρα έκανε αρκετές δοκιμές και χρησιμοποίησε και τους 20
παίκτες που είχε στην διάθεσή του, με τους Καντέ και Πετρόπουλο να είναι οι μοναδικοί που έβγαλαν όλο το 90λεπτο. Τα γκολ για τους πράσινους πέτυχαν ο Βύντρα στο 42' με κεφαλιά και ο Κλέιτον στο 54' με φάουλ. Πως παρατάχθηκαν οι πράσινοιΟ Φερέιρα παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Καρνέζη κάτω από τα γκολπόστ, τους Βύντρα και Σπυρόπουλο στα δύο άκρα, με τους Μπουμσόνγκ και Καντέ στο κέντρο της άμυνας. Ο Σιμάο ήταν σε ρόλο κόφτη, με τους Ζεκά και Κατσουράνη εσωτερικούς μέσους, τον Κουίνσι αριστερά, τον Λέτο δεξιά και τον Πετρόπουλο στην κορυφή της επίθεσης.Πιο ορεξάτοι οι γηπεδούχοιΟι γηπεδούχοι του Βαγγέλη Γούτη ήταν πιο ορεξάτοι από τους πράσινους, με τον Ντακόλ και τον Πλατέλλα να προσπαθούν να απειλήσουν την εστία του Καρνέζη. Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές μετά το ημίωρο, ωστόσο δεν πατούσε στην αντίπαλη περιοχή, παρά μόνο απειλούσε με μακρινά σουτ των Κουίνσι, Λέτο και Ζεκά.0-1 με κεφαλιά του ΒύντραΤελικά, λίγο πριν βγει το ημίχρονο, στο 42', το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Τριφυλλιού, όταν ο Λέτο εκτέλεσε κόρνερ, ο Καντέ με τακουνάκι στην μικρή περιοχή σήκωσε την μπάλα και ο Βύντρα στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Πέρα από το γκολ του Βύντρα και ένα μικροεπεισόδιο που σημειώθηκε στο 20λεπτο, ύστερα από ένα δυνατό μαρκάρισμα του Κουτρουμπή στον Λέτο, δεν έχουμε τίποτα άλλο να κρατήσουμε από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο "Ελ Πάσο".Αλλαξε την μισή ενδεκάδαΜε την έναρξη της επανάληψης ο Φερέιρα πραγματοποίησε έξι αλλαγές. Οι Σαριέγκι, Μαρίνος, Βιτόλο, Κλέιτον, Φουρλάνος και Μαυρίας πέρασαν στις θέσεις των Μπουμσόνγκ, Βύντρα, Κατσουράνη, Λέτο, Ζεκά και Κουίνσι. Η ενδεκάδα πλέον γύρισε σε 4-2-3-1 με τον Μαρίνο δεξί μπακ, δίδυμο στα αμυντικά χαφ τους Βιτόλο-Σιμάο και τριπλέτα πίσω από τον προωθημένο Πετρόπουλο τους Κλέιτον (αριστερά), Φουρλάνο (κέντρο), Μαυρία (δεξιά).0-2 με φάουλ του ΚλέιτονΟ Παναθηναϊκός πέτυχε γρήγορα και δεύτερο γκολ, με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Σίλβα Κλέιτον στο 54', με τον Βραζιλιάνο να συνεχίζει την καλή παράδοση που έχει να σκοράρει κόντρα στην Καλλιθέα. Κάτι, που είχε κάνει και πέρυσι για το Κύπελλο Ελλάδος. Στο 62' ο Φερέιρα έβαλε τον Ιωαννίδη αντί του Σπυρόπουλου, τον Λαγό αντί του Σιμάο και τον Ταμπάκη αντί του Καρνέζη, κλείνοντας τις αλλαγές του.Προσπάθησε για το γκολ της τιμήςΗ Καλλιθέα προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής, όμως δεν τα κατάφερε στις προσπάθειες των Μαρουκάκη και Ντιαλό, με τον τελευταίο να μπαίνει στο παιχνίδι στο τελευταίο 20λεπτο και να αναστατώνει την άμυνα των πρασίνων! Στο φινάλε είχαμε και μια μικροένταση, ανάμεσα στους Ματ