O Aρης νίκησε 73-48 την τουρκική Ολίν σε φιλική αναμέτρηση

Ο Αρης επικράτησε με 73-48 της τουρκικής Ολίν σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Αλεξάνδρειο και εμφανίστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τους προηγούμενους φιλικούς αγώνες, κατά δήλωση του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών και ο προπονητής του Αρη απέδωσε τα εύσημα στους παίκτες του, κυρίως για την αμυντική προσπάθειά τους. Αυτό φαίνεται εξάλλου και από τους μόλις 19 πόντους που πέτυχε η τουρκική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Αυτή ήταν εξάλλου η αγωνιστική βάση
του Αρη στο παιχνίδι που με εξαίρεση τη πρώτη περίοδο, διατήρησε τη καλή επαφή με τα αντίπαλα καλάθια.Το επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο ήταν εξάλλου 24-17 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 36-29. Στο δεύτερο μέρος, το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή συνδύασε τη καλή άμυνα με μια ικανοποιητική συχνότητα σκοραρίσματος και από το τέλος της 3ης περιόδου (54-38) ουσιαστικά τα πάντα είχαν τελειώσει. Ικανοποιημένος ο Βαγγέλης Αλεξανδρής δήλωσε μετά το παιχνίδι ότι "η προσπάθεια συνεχίζεται. Και εγώ και οι συνεργάτες μου μείναμε ευχαριστημένοι από την εικόνα που έδειξαν όλα τα παιδιά στο γήπεδο. Υπήρξαν κομμάτια του παιχνιδιού που παίξαμε καλά κ βελτιωθήκαμε σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά, ωστόσο υπάρχουν ορισμένα πράγματα που πρέπει να δουλέψουμε και να διορθώσουμε".