Με γκολ του Ρονάλντο στην παράταση, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-0 την Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας

Το 18ο Κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία της πανηγυρίζει η Ρεάλ Μαδρίτης! Η βασίλισσα επικράτησε με 1-0 της Μπαρτσελόνα στον μεγάλο τελικό του Copa del Rey με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 12ο λεπτό της παράτασης, καθώς η κανονική διάρκεια έληξε 0-0, και πανηγύρισε το πρώτο της Κύπελο ύστερα από το 1993. Αρκετά νεύρα στο πρώτο ημίχρονο, οι μπλαουγκράνα επιβλήθηκαν στην επανάληψη, αλλά ο πορτογάλος μίλησε στον έξτρα χρόνο
και χάρισε στην Ρεάλ τον πρώτο τίτλο της σεζόν! Νεύρα και γκρίνια το σκηνικό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο! Ο Μουρίνιο φάνηκε καλύτερα διαβασμένος από τον Γκουαρντιόλα και παρέταξε το σχήμα του με τέτοιο τρόπο ώστε να... εξουδετερώσει τις πάσες της Μπαρτσελόνα και να μην της επιτρέψει να αναπτύξει το γνώριμο στυλ παιχνιδιού της. Παράλληλα σχεδόν κάθε σφύριγμα του διαιτητή ξεσήκωνε διαμαρτυρίες, με το θέαμα του αγώνα να είναι κατώτερο των περιστάσεων.Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 12ο λεπτό, όταν ο Ντι Μαρία έβγαλε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην πλάτη της άμυνας, ο πορτογάλος έπιασε το σουτ, αλλά ο Μασεράνο απομάκρυνε πάνω στην γραμμή.Αποκορύφωμα του τεταμένου σκηνικού η φάση στο 28`, όταν ο Αρμπελόα πάτησε τον Βίγια και στην συνέχεια τον έπιασε από τον λαιμό και τον σήκωσε επειδή ο άσος των καταλανών πήγε να διαμαρτυρηθεί, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.Οσο κυλούσαν τα λεπτά, η Ρεάλ διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και είχε δύο ακόμα καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 36` ο Ρονάλντο βγήκε μόνος του απέναντι στον Πίντο, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει, ενώ στο 44` ο Οζίλ γέμισε από τα δεξιά και ο Πέπε σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, στην σημαντικότερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.Πίεσε ο Μέσι, ανέβηκε η Μπάρτσα
Με την έναρξη της επανάληψης, οι καταλανοί κατάφεραν να ξεφύγουν από την ασφυκτική πίεση της Ρεάλ και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, ενώ έγιναν αρκετά απειλητικοί. Καθοριστικός παράγοντας για την αλλαγή του σκηνικού ο Μέσι, που ξέφυγε από τον έλεγχο των αντιπάλων, ανέβασε ταχύτητα και... παρέσυρε τους συμπαίκτες του να παίξουν πιο επιθετικά.Στο 51` ήταν η πρώτη καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα με τον Πέδρο να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Πέδρο και Μέσι συνδυάζονταν ωραία και έβρισκαν κενούς διαδρόμους προς την εστία του Κασίγιας, χωρίς όμως να έχουν την επιθυμητή κατάληξη.Ακυρωθέν γκολ και ο... άγιος Κασίγιας!
Ο πάγκος των μπλαουγκράνα και οι οπαδοί τους πανηγύρισαν... λανθασμένα στο 69ο λεπτό, όταν ο Μέσι τροφοδότησε τον Πέδρο, αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ο παίκτης της Μπαρτσελόνα ήταν σε θέση οφσάιντ.Οι μαδριλένοι έδειχναν να μην μπορούν να σταματήσουν τους αντιπάλους, με εξαίρεση τον Κασίγιας, που πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση στο 75` όταν είπε όχι στον Πέδρο. Ο πορτίερο της βασίλισσας κράτησε ανέπαφη την εστία του και στο 81`, λέγοντας όχι στον Ινιέστα αυτή την φορά.Στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Ρεάλ έβγαλε 2-3 καλές αντεπιθέσεις, όπως στο 88` με τον Ρονάλντο και στο 90` με τον Ντι Μαρία που έπιασε ένα δυνα