Πέταξε την ευκαιρία η Αρσεναλ, εύκολα η Τσέλσι

Μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους τέσσερις βαθμούς πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος έχασε η Αρσεναλ στο ντέρμπι του Λονδίνου. Παρότι η ομάδα του Βενγκέρ προηγήθηκε 3-1, η Τότεναμ ισοφάρισε και οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν με 3-3. Ανετη νίκη για την Τσέλσι με 3-1 επί της Μπέρμιγχαμ, έπιασε την Αρσεναλ στη δεύτερη θέση και τους 64 βαθμούς,
έξι πίσω από τους πρωταθλητές του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον. Σ' ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν του Λονδίνου, Τότεναμ και Αρσεναλ αναδείχθηκαν 3-3, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα και να χάνουν αμφότερες ευκαιρίες για να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.Οι "κανονιέρηδες" προηγήθηκαν μόλις στο 5' με τον Γουόλκοτ, που πλάσαρε άψογα τον Γκόμεζ μετά από κάθετη του Φάμπρεγκας, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Φαν Ντερ Φάαρτ απάντησε άμεσα και ισοφάρισε στο 7' με δυνατό αριστερό σουτ λίγο μέσα από την περιοχή.Τα πανηγύρια των γηπεδούχων δεν κράτησαν πολύ, καθώς ο Νασρί στο 13' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Αρσεναλ. Ο Φαν Πέρσι στο 40' διεύρυνε ακόμα περισσότερο το σκορ, γράφοντας το 3-1, αλλά ο Χάντλστοουν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε 3-2 δίνοντας βάζοντας πάλι την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης.Στην επανάληψη το παιχνίδι παιζόταν πάνω κάτω με τις δύο ομάδες να δημιουργούν, αλλά να χάνουν πολλές ευκαιρίες, προσφέροντας όμως ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 70' με πέναλτι του Φαν Ντερ Φάαρτ, ο οποίος έφραξε τον δρόμο της Αρσεναλ, που με νίκη θα πλησίαζε στους τέσσερις βαθμούς την πρωτοπόρο Γιουνάιτεντ. Η Τότεναμ από την άλλη παραμένει στο κυνήγι της 4ης θέση, πλησιάζοντας την Μάντσεστερ Σίτι στους δύο βαθμούς.Χαλαρή τριάρα η Τσέλσι
Εύκολο έργο απέναντι στην Μπέρμιγχαμ είχε η Τσέλσι που την νίκησε 3-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ. Η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι με το τρίποντο αυτό έπιασε στη δεύτερη θέση την Αρσεναλ στους 64 βαθμούς και πλησιάσε τους έξι την Γιουνάιτεντ.Με πρωταγωνιστή τον Μαλουντά, οι "μπλε" είχαν ουσιαστικά καθαρίσει το ματς από το 25λεπτο όταν και προηγήθηκαν με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο γάλλος μεσοεπιθετικός, ενώ το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Σάλομον Καλού.Στην επανάληψη η Τσέλσι έριξε κάπως ρυθμούς, ωστόσο πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μαλουντά να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα. Το μόνο που κατάφερε η Μπέρμιγχαμ να κάνει ήταν να μειώσει με πέναλτι του Λάρσον στο 70'.