Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Μίλαν και Παλέρμο, που αναδείχθηκαν 2-2 στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Ιταλίας

Ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς της 10ης Μαϊου άφησαν Μίλαν και Παλέρμο, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Ιταλίας που διεξήχθη στο Μεάτσα. Οι γηπεδούχοι με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να ξεκινά στο αρχικό σχήμα δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους και παρότι πήραν πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ, δεν κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 4ο μόλις λεπτό ο Ιμπραϊμοβιτς με φοβερό τελείωμα
μετά από σέντρα του Οντο, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.Η χαρά των μιλανέζων δεν κράτησε πάνω από δέκα λεπτά. Στο 14' ο Πινίγια έβγαλε την μπαλιά για τον Παστόρε, ο οποίος με αριστερό σουτ μέσα απ' την περιοχήισοφάρισε για την Παλέρμο.Στο 27' η Μίλαν απείλησε με τον Μπόατενγκ, όμως το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε έξω απ' την περιοχή, πέρασε λίγο πάνω απ' τα δοκάρια του Σιρίγου.Στο 39ο λεπτό ο Παστόρε έκανε εκπληκτική προσπάθεια έξω απ' την περιοχή, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, όμως ο Αμέλια οριζοντώθηκε κι απέκρουσε σε κόρνερ.Στο 50ο λεπτό ο Αντονίνι συνεργάστηκε ιδανικά με τον Ιμπραϊμοβιτς, έκανε το σουτ, όμως ο πορτιέρο των σικελών έπεσε κι αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδατου.Στο 52' η Παλέρμο πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Παστόρε έβγαλε ιδανική πάσα για τον Ερνάντες, ο οποίος από θέση πλάγια αριστερά κεραυνοβόλησε τον Αμέλια,πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικής ομορφιάς τέρμα.Στο 73ο λεπτό ο Ολιτσιτς έβγαλε την μπαλιά για τον Μπόβο, που έπιασε το μονοκόμματο σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω.Στο 76' ο Ιμπραϊμοβιτς έκανε τις τρίπλες μέσα στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Εμάνουελσον, ο οποίος με σουτ-βολίδα ισοφάρισε για την Μίλαν.Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά σ' ένα τρίτο γκολ, όταν μετά από λάθος του Παπασταθόπουλου ο Παστόρε βγήκε μόνος του απέναντι στον Αμέλια, όμως ο τελευταίος απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του αργεντίνου.Στο 85' ο Πίρλο έκανε το δυνατό σουτ, ο Σιρίγου απέκρουσε με δυσκολία, όμως στην επαναφορά ο Εμάνουελσον μπροστά σε άδειο τέρμα δεν μπόρεσε να σκοράρει.