Με γκολ του Νοβάκοβιτς στο 92` η Κολονία νίκησε με 1-0 την Νυρεμβέργη

18:46 3/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Το γκολ του Νοβάκοβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν αυτό που χάρισε την λύτρωση και την νίκη με 1-0 επί της Νυρεμβέργης στην Κολονία και την έφερε στην 11η θέση της Bundesliga με 35 βαθμούς, εφτά περισσότερους από την ζώνη του υποβιβασμού. Μοιρασμένο το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 21 ο Ποντόλσκι αν και βρέθηκε σε καλό σημείο δεν μπόρεσε να κάνει το
1-0 για την Κολονία, ενώ στο 33` ο Ρένσινγκ είπε όχι στο σουτ του Κόχεν.Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και πίεσαν περισσότερο για το γκολ. Ο Σκάφερ όμως βρέθηκε σε καλή μέρα και είπε όσες φορές χρειάστηκε.Και ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το τελικό σκορ, ο Νοβάκοβιτς κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Νυρεμβέργης και να γράψει το 1-0, χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.Αναλυτικά το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστική:
Παρασκευή (01/04)
Ζανκτ Πάουλι - Σάλκε: 0-2 (26’ Ραούλ, 66’ Ντράξλερ) ΔιακοπήΣάββατο (02/04)
Μπάγερν Μονάχου - Γκλάντμπαχ: 1-0 (77` Ρόμπεν)
Μπορούσια Ντόρτμουντ - Ανόβερο: 4-1 (59` Γκότσε, 64`, 73` Μπάριος, 83` Γκρόσκροϊτ - 57` Αμπντελαουί)
Βέρντερ Βρέμης - Στουτγκάρδη: 1-1 (34`Φρινγκς - 13` Χάιναλ)
Μάιντς - Φράιμπουργκ: 1-1 (74` Αλαγκουί - 1` Παπίς Σισέ)
Καϊζερσλάουτερν - Μπάγερ Λεβερκούζεν: 0-1 (74` Σαμ)
Χόφενχαϊμ - Αμβούργο: 0-0Κυριακή (03/04)
Κολoνία - Νυρεμβέργη: 1-0 (90`+2` Νοβάκοβιτς)
18:30GR Βόλφσμπουργκ - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης