Με 3-0 επιβλήθηκε της Μπλάκπουλ η Φούλαμ

17:39 3/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ενα καθοριστικό βήμα για την παραμονή της έκανε η Φούλαμ, που επιβλήθηκε με 3-0 της Μπλάκπουλ στο Κράβεν Κότατζ για την 31η αγωνιστική της Premier League και ξέφυγε στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού. Πρόσωπο του αγώνα ο Μπόμπι Ζαμόρα, που πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα των γηπεδούχων. Ο άγγλος διεθνής άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό όταν έκλεψε την μπάλα από το κέντρο και έφτασε μέχρι την αντίπαλη περιοχή, στέλνοντάς την στα δίχτυα.Πέντε λεπτά αργότερα ο
Ζαμόρα διπλασίασε τα προσωπικά και ομαδικά τέρματα με κεφαλιά, μετά την σέντρα του Νταφ.Η Μπλάκπουλ δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει ούτε και μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.Στον αντίποδα, η Φούλαμ κλείδωσε το τρίποντό της στο 72`, όταν ο Ντέμπσεϊ σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, αλλά στην επαναφορά η μπάλα κατέληξε στον Ετούχου που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (02/04)
Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 2-4 ((11`πέν., 25`πέν. Νόουμπλ - 65`, 73`, 79`πέν. Ρούνεϊ, 84` Ερνάντες)
Μπέρμιγχαμ - Μπόλτον: 2-1 (4` Φίλιπς, 59` Γκάρντνερ - 70` Ελμάντερ)
Εβερτον - Αστον Βίλα: 2-2 (38` Οσμαν, 83`πέν. Μπέινς - 47`, 68` Μπεντ)
Νιούκαστλ - Γουλβς: 4-1 (22` Νόλαν, 45` Αμέομπι, 50` Λόβενγκραντς, 90`+2` Γκουτιέρεζ - 58` Εμπανς-Μπλέικ)
Στόουκ Σίτι - Τσέλσι: 1-1 (8` Γουόλτερς - 33` Ντρογκμπά)
Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ: 2-1 (62`πέν., 89`πέν. Μπραντ - 50` Σκρτελ)
Γουίγκαν - Τότεναμ: 0-0
Αρσεναλ - Μπλάκμπερν: 0-0Κυριακή (03/04)
Φούλαμ - Μπλάκπουλ: 3-0 (23`, 28` Ζαμόρα, 72` Ετούχου)
18:00GR Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ