Με δύο γκολ του Κλέιτον και ένα του Κουίνσι, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τον Ηρακλή Ψαχνών σε φιλικό αγώνα

Με τον Σίλβα Κλέιτον να αρπάζει την ευκαιρία που του δίνεται από τα μαλλιά, σκοράροντας δύο γκολ και έχοντας εξαιρετική παρουσία, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του Ηρακλή Ψαχνών σε φιλικό παιχνίδι στην Εύβοια. Οι πράσινοι, που, αν και δεν είχαν καθαρόαιμους επιθετικούς στην σύνθεσή τους (τραυματίες οι Τοτσέ, Ρούντολφ, Πετρόπουλος) αγωνίστηκαν με 4-4-2, ένα σύστημα που
φαίνεται να αποδίδει, αν και σίγουρα η δυναμική του αντιπάλου δεν προσφέρεται για πλούσια συμπεράσματα. Το σημαντικό, βέβαια είναι πως οι παίκτες δεν έκαναν... αγγαρεία, όπως σε αντίστοιχες περιπτώσεις στο παρελθόν, ενώ πέρα του Κλέιτον, καλή παρουσία είχαν οι Λέτο, Κουίνσι και Ζεκά. Ξεκίνησε με 4-4-2 ο ΦερέιραΟ Φερέιρα, μολονότι δεν είχε κανέναν καθαρόαιμο επιθετικό στην διάθεσή του, παρέταξε τους πράσινους με σύστημα 4-4-2 και τον Κλέιτον δίδυμο με τον Λέτο στην γραμμή κρούσης. Ο Κοτσόλης ξεκίνησε στο τέρμα, με τους Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Σπυρόπουλο στην άμυνα, τους Σιμάο, Κατσουράνη αμυντικά χαφ και τους Κουίνσι (αριστερά), Ζεκά (δεξιά) στα άκρα.Παραλίγο να τον αιφνιδιάσειΟ Ηρακλής Ψαχνών παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό μόλις στο 1ο λεπτό, αλλά το σουτ του Τελκίνσκι απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιού. Μετά από αυτή τη φάση οι πράσινοι πήραν τα ηνία του αγώνα και στο 19' έφτασαν κοντά στο γκολ, μετά από σουτ του Λέτο, που έδιωξε ο Τόλιος και τον Κλέιτον να στέλνει τη μπάλα άουτ."Καυτός" ο ΒραζιλιάνοςΟ Βραζιλιάνος, όμως πήρε... ρεβάνς στο 24', όταν μετά από συνδυασμό των Λέτο και Κουίνσι, με τον Γκανέζο να βγάζει την σέντρα, ο Κλέιτον με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1 για τον Παναθηναϊκό. Στο 36', και πάλι ο Κλέιτον, τούτη τη φορά με κεφαλιά-ψαράκι, αξιοποίησε τη σέντρα του Ζεκά κάνοντας το 0-2 για τους πράσινους. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμη γκολ για το Τριφύλλι, όταν ο Λέτο έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Κουίνσι την έσπρωξε στα δίχτυα του Τόλιου γράφοντας το 0-3 στο 45'.Αλλαξε τους 7 από τους 11Με την έναρξη της επανάληψης, ο Φερέιρα πέρασε τους Καπίνο, Σαριέγκι, Βιτόλο, Ιωαννίδη, Καραγκούνη, Μαυρία και Μαρίνο στις θέσεις των Κοτσόλη, Καντέ, Σιμάο, Σπυρόπουλου, Σιμάο, Κουίνσι και Κατσουράνη.Μείωσε ο ΗρακλήςΑφού το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά, εξαιτίας ορισμένων καπνογόνων που άναψαν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία στο 50' να μειώσουν το σκορ, όταν ο Λιόσης θα βγει στην πλάτη της άμυνας και θα πλασάρει εύστοχα πάνω από τον Καπίνο κάνοντας το 1-3 για τον Ηρακλή Ψαχνών.Δοκάρι ο ΜαυρίαςΟ Κλέιτον που είχε κέφια, σέρβισε έτοιμο γκολ στον Μαυρία στο 72', ωστόσο ο νεαρός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ηρακλή Ψαχνών. Παράλληλα, οι Λαγός και Μπιέρσμιρ πέρασαν στις θέσεις των Ζεκά και Μπουμσόνγκ. Στο 85', ο Λέτο έχασε μια καλή ευκαιρία για να χριστεί και αυτός σκόρερ.Ηρακλής Ψαχνών: Τόλιος, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Μπακομήτρος, Παριανός, Μάτσος, Μούσα, Τελκίνσκι, Πάγκαλος, Τσάτσος, Σέγκος.Παναθηναϊκός: Κοτσόλης (46' Καπίνος), Σπυρόπουλος (46' Ιωαννίδης), Καντέ (46' Σαριέγκι), Μ