Με 5-0 συνέτριψε την Σάντερλαντ η Μ. Σίτι και σκαρφάλωσε στην 3η θέση

19:57 3/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύθηκε την γκέλα της Τσέλσι (1-1 με την Στόουκ Σίτι) η Μάντσεστερ Σίτι, που διέλυσε την Σάντερλαντ με 5-0 στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 31η αγωνιστική της Premier League και σκαρφάλωσε στην θέση του βαθμολογικού πίνακα με 56 βαθμούς, 10 λιγότερους από την πρωτοπόρο και συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ. Από τα πρώτα λεπτά οι πολίτες έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους. Στο 9ο μόλις λεπτό ο Τουρέ έπαιξε το
ένα-δύο με τον Τζόνσον, που πλάσαρε τον Μίνολετ και έγραψε το 1-0.Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπάρντσλεϊ ανέτρεψε τον Τέβεζ και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον αργεντινό άσο να το εκτελεί εύστοχα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της Σίτι.Παρά το γεγονός ότι βρίσκονταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο 63` ο Μίνολετ είπε όχι στο σουτ του Τουρέ αλλά στην επαναφορά ο Σίλβα έκανε το 3-0.Μετά και το τρίτο γκολ, η Σάντερλαντ παραδόθηκε πλήρως στις ορέξεις των πολιτών και στο 67` δέχθηκε τέταρτο γκολ, από τον Βιεϊρά που σκόραρε ένα μόλις λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, στην θέση του Τζόνσον. Τον θρίαμβο της Σίτι ολοκλήρωσε ο Γιάγια Τουρέ που στο 73` διαμόρφωσε το τελικό 5-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (02/04)
Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 2-4 ((11`πέν., 25`πέν. Νόουμπλ - 65`, 73`, 79`πέν. Ρούνεϊ, 84` Ερνάντες)
Μπέρμιγχαμ - Μπόλτον: 2-1 (4` Φίλιπς, 59` Γκάρντνερ - 70` Ελμάντερ)
Εβερτον - Αστον Βίλα: 2-2 (38` Οσμαν, 83`πέν. Μπέινς - 47`, 68` Μπεντ)
Νιούκαστλ - Γουλβς: 4-1 (22` Νόλαν, 45` Αμέομπι, 50` Λόβενγκραντς, 90`+2` Γκουτιέρεζ - 58` Εμπανς-Μπλέικ)
Στόουκ Σίτι - Τσέλσι: 1-1 (8` Γουόλτερς - 33` Ντρογκμπά)
Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ: 2-1 (62`πέν., 89`πέν. Μπραντ - 50` Σκρτελ)
Γουίγκαν - Τότεναμ: 0-0
Αρσεναλ - Μπλάκμπερν: 0-0Κυριακή (03/04)
Φούλαμ - Μπλάκπουλ: 3-0 (23`, 28` Ζαμόρα, 72` Ετούχου)
Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ: 5-0 (9` Τζόνσον, 15`πέν. Τέβεζ, 63` Σίλβα, 67` Βιεϊρά, 73` Γ. Τουρέ)