Ο Πανελλήνιος νίκησε το Περιστέρι με 75-65 και έβαλε πλώρη για πλέι οφ

18:51 3/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο Πανελλήνιος μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα κινδύνευε να πέσει στην Α2. Όμως, μετά τη νέα του νίκη ετοιμάζει τα καλά του για τα πλέι οφ! Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου νίκησαν το Περιστέρι με 75-65 στο Χαλκιοπούλειο και πλέον έχουν πολλές λεπίδες να πλασαριστούν στην οκτάδα. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύτιμο έδαφος και μάλλον θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις του νωρίτερα απ’ ότι περίμεναν.
Δεκάλεπτο γεμάτο κακές επιθέσεις και μπόλικες σκληρές φάσεις ήταν το πρώτο, με τους Πανελλήνιο και Περιστέρι να παλεύουν από την αρχή για την κάθε μπάλα. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη χωρίς να είναι αισθητά καλύτερη, έβρισκε πιο εύκολα τη δίοδο προς το καλάθι και με τρίποντο του Σκοτ στο τέλος της περιόδου ξέφυγε στο +4 (15-11).Μετά από ένα φτωχό πρώτο δεκάλεπτο, ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος του Πανελληνίου, που με επιμέρους σκορ 22-12 μπόρεσε να πάρει μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (33-27). Μία διαφορά που σε καμία περίπτωση δεν του εξασφάλιζε την κατάκτηση του ροζ φύλλου, αλλά του παρείχε ηρεμία και καλή ψυχολογία.Τελικά αυτή η διαφορά των έξι πόντων αποδείχτηκε απροσπέλαστο εμπόδιο για την ομάδα των δυτικών προαστίων. Ο Πανελλήνιος από την μεριά του βέβαια, εκτός από κάποιες φορές, δεν μπόρεσε παρά μόνο να διατηρήσει τη διαφορά του πρώτου μέρους (52-46, 30’)                        Στην τελευταία περίοδο οι Ολυμπιονίκες, αποφάσισαν να καθαρίσουν το ματς, κάτι που λίγες φορές έχουν καταφέρει φέτος, όμως δεν ίσχυε το ίδιο και στο ματς με τους καυνέρυθρους. Οδήγησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (66-55, 35’) και παρά τις αντεπιθέσεις του Περιστερίου, κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη.